A Magyar Nemzeti Táncegyüttes kezdeményezésére Legényesezz otthon! kihívást indított útjára Sánta Gergő Harangozó-díjas táncművész az interneten. Az országszerte gyorsan népszerűvé vált felhíváshoz több ezren csatlakoztak, köztük a Cifra Műhely Közhasznú Kulturális Egyesület is.
Deésy Gábor elnök néptáncosként szintén készített magáról videót, amelyben legényes táncot jár. A magyar néptánc erősségét is mutatja a kezdeményezés és azt is, hogy a legényesben minden férfi megmutathatja magát.
„Fajkusz Levente, a soproni Figurás zenekar prímása kért fel a legényesezésre, másik kihívóm Bartos György, akivel a Rába Néptáncegyüttesben együtt táncoltunk annak idején” – elevenítette fel Deésy Gábor, hogyan került sor a videójának elkészítésére.
Három embert lehet meghívni, hogy mutasson be egy legényest, és pillanatok alatt megmozdultak a néptáncosok, hogy az otthon maradásra példát mutatva tánccal hívják fel a figyelmet.
Volt aki zokniban, melegítőben, volt aki táncos csizmában vagy kerti munka közben kezdett a legényes táncba.
Gábor a hozzászólásokat olvasva látta, hogy míg ő legényest járt, labrador kutyája mögötte futkározott, ami a nézőknek különösen tetszett.
„Úgy érzem, néha elvitte a show-t a videómban, van olyan változat is, amin kutyusunk egyfolytában rám ugrál” – tette hozzá viccesen.
Három barátját hívta ki ő is, hogy minél többen csatlakozzanak és mutassák meg „ki a legény a gáton”, hiszen a kalotaszegi legényes a táncban erről szól, a leglátványosabb és egyik legnehezebb eleme a népi tánchagyományunknak. Több mondanivalója is van ennek a felhívásnak, egyrészt az otthon maradásra buzdít, másrészt a népi hagyomány népszerűsítéséről is szól, mindamellett, hogy megmozgatja a jelenlegi és volt néptáncosokat is, hiszen kell hozzá táncos múlt és erőnlét. Fiatal és idősebb korosztály szerte a világban kalotaszegi legényest táncol, mindannyian a tanult figurák közül választhatnak, ki-ki vérmérséklete szerint. A néptáncos szívek együtt dobbannak, emelkednek a lábak, csattannak a bokán a tenyerek, akár táncos csizma híján is.
A Cifra Műhely összetartó közösség, bár több hete nincsenek személyes találkozások. Deésy Gábor a legényes videójában is említette, bízik abban, hogy nemsokára a barátokkal, ismerősökkel és táncosokkal újra együtt ropják a táncokat. A kapcsolattartás most az online térben zajlik, elmaradtak a tavaszi programjaik, helyette az otthoni teendőkkel, elmaradt munkákkal foglalkoznak. „A Legényesezz otthon” kezdeményezést sajátunkként éljük meg, és úgy érzem szükségünk van mindannyiunknak arra, hogy a kapcsolatokat, ha csak az interneten keresztül is, de ápoljuk, hogy aztán folytathassuk a munkánkat tovább” – tette hozzá az elnök.
A hagyományőrzés kiemelten fontos a Cifra Műhely számára, a vírusjárvány hozadéka, hogy egyre többen fordulnak a tradicionális dolgok felé.
Gábor felesége is kovászt készít, barátnői is próbálkoznak, egymásnak adják a tanácsokat, minden egyes „jól sikerült” kenyér felkerül az internetre is. Kertes házakban kertészkednek az ismerősök is, Gábor tyúkólat, birkaólat épít, hiszen évek óta tervezi, pótolta az elszáradt gyümölcsfákat a kertjükben, sőt szőlőt is telepített a domboldalon a a kivágott régi tőkék helyére, amelyet Koronaültetvénynek nevezett el.
„Most jött el az ideje” – mondta nevetve és hozzátette: „Ebből is látszik, milyen rohanó világban élünk. Lelassulva, otthon maradva lehetőségünk van az elmaradt tennivalókra. A családdal a barátokkal már a nyári Cifra Piknikre azért készülődünk, a mostani Legényesezz otthon! felhívást átírjuk és új programmal várjuk a táncosokat. Legényesezz velünk! augusztusban, de addig maradj otthon, mert most nagyon is találó a közmondás: Mindenhol jó, de a legjobb otthon.”