Közeleg a húsvét, úton van már a nyuszi, előkerülnek az ünnepi díszek, és természetesen a tojásfestés is. De hogy kapcsolódik a húsvéthoz a tojás, és melyik állat büszkélkedhet a legnagyobbal?
A szerelmesek pirosat adnak
A tojás ősidők óta alapvető tápláléka az embernek, könnyebb volt hozzájutni, mint például a húshoz, és tápértéke is vetekszik vele. Az emberek a termékenység, illetve az élet szimbólumaként tisztelték már több ezer éve.
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, a tojás a feltámadó Krisztust ábrázolja, emiatt is piros szín a legjellemzőbb rá festéskor, mint a megváltó vére.
Más jelentéssel is bírt a piros szín, a lányok az udvarlóknak ilyen színű tojást adtak, ha elfogadták a fiú közeledését, ám ha zöldet, akkor elutasítást kapott a legény.
A tojásfestés a perzsa kultúrához vezethető vissza, tavaszi nap-éj egyenlőség idején a perzsa újévet ünnepelték vele, a természet újjáéledését. A családok ilyenkor közösen összeültek és tálakba díszes tojásokat festettek. Írásos emlékként először 1615-ből van feljegyzés az egyszínű tojásdíszítésről, később lett szokás Kelet és Nyugat-Európában a díszes tojásfestés. Az 1700-as években terjedt el az Egyesült Államokban, mint a tojást tojó húsvéti nyúl.
Tízen laknak jól egy tojással
A legnagyobb méretű tojást, természetesen a legnagyobb méretű madárnál kell keresnünk.
A struccok tojása 15-16 cm hosszú is lehet, közel két kiló, és akár 10 felnőtt ember is képes jól lakni vele.
A vastag, többrétegű héjú tojásából régebben ivóedényeket is készítettek.
Érthető tehát hogy egy ilyen monstrumú tojás feltöréséhez komoly szerszámok kellenek, talán egy kalapács a legjobb választás, főzési ideje pedig másfél óra is lehet.
A legkisebb tojással sem okozunk meglepetést, ha a legkisebb madarat vesszük alapul. A kolibri hím példányai alig érik el a 2,5 centimétert, és súlyuk alig két grammot nyom. A kolibri tojásai is olyan aprók, mint maguk az állatok, egy centiméter hosszú és fél grammnál könnyebb tojásaik a legkisebbnek számítanak az állatvilágban.
A fürjtojás és a férfiasság
Az étkezési célra szánt tojásból a fürjé a legkisebb, igazi ínyencségnek számít a gasztronómiában. Egyes elméletek szerint potencianövelőként működik a férfiak számára, és egyes gyulladásos eredetű panaszokra, allergiás megbetegedésekre is kedvező a hatása.
Az immunerősítő hatása miatt sugárkezelés vagy műtét utáni rehabilitációs kiegészítésre is ajánlják.
A fürjtojás ma már könnyen beszerezhető, eltarthatóságába is kiemelkedő, hónapokig friss marad a hűtőszekrényben. Nyersen is biztonsággal ehető, így nyerhető ki igazán a teljes tápértéke, éhgyomorra fogyasztva, több héten át alkalmazva.
Ebben az apró tojásban jóval több értékes anyag található, mint a tyúktojásban, többek között kalcium, vas, kálium, és B2-vitamin. Az A-vitamin magas tartalma miatt azonban vigyázni kell, hogy tíz darabnál többet egy nap ne együnk meg.
Érdekesség, hogy ez az értékes tojás Vietnámban a szegények eledele, a tyúktojásnál ott lényegesebben kevesebbe kerül.