A hátrányos helyzetben lévő gyermekeknek és szüleiknek most többszörös segítséget jelent a Győri Tanoda-klub működése. A járvány kezdete óta nemcsak a tanulásban, de az online oktatásban szükséges informatikai eszközökkel és élelmiszercsomagokkal is támogatnak 18 rászoruló családot, 32 tanulót.
Az Iskolakultúráért-Esélyteremtésért Egyesület 2004 óta foglalkozik tanodák működtetésével. Céljuk a hátrányos helyzetű, egyéni fejlesztést igénylő tanulók felzárkóztatása, az iskolai lemorzsolódások csökkentése, a gyermekek alapképességeinek fejlesztése. Jelenleg 32 diák iskolai felzárkóztatását, kulturális programok és nyári táborok szervezését biztosítják mentorokkal, szaktanárokkal. 16 év alatt több száz tanulóval foglalkoztak a tanodában, amely 2019. január óta önálló intézményként működik a Vágóhíd utca 4. szám alatt, a Gyárvárosi-iskola udvarán lévő épületben.
„A vírusjárvány idején még intenzívebb a segítségnyújtás a rászoruló tanulóknak, családoknak – emelte ki Szakácsné Foki Katalin vezető. – Az iskolabezárás után mi sem fogadtunk tanulókat, de napról napra több szülő, tanuló keresett bennünket, hogy segítsük az online tanulást. Anyagi keretünkből számítógépeket javíttattunk, telefonokat és feltöltőkártyákat vásároltunk. Laptopokat adtunk az eszköztárunkból a gyerekeknek, gyakorló, fejlesztő füzeteket vittünk az alsósoknak, védőmaszkokat is beszereztünk mindenkinek. Átszerveztük a mentorok, szaktanárok segítőmunkáját, Facebook-csoportunkon keresztül tájékoztattunk, osztottunk meg feladatokat az otthoni tanulás hatékony segítésére” – sorolta a tanodavezető. A kirándulásokra, napi uzsonnára rendelkezésre álló pénzösszeget a Belügyminisztériummal egyeztetve eszközvásárlásra fordították.
A város önkormányzatának népjóléti osztályával még szorosabbá vált az együttműködésük, a járvány miatt egyre nehezebb helyzetbe került, munkanélkülivé vált szülőknek további segítséget kértek álláskeresésben és anyagi támogatásban is.
Az elmúlt hónapokban jelentősen nőtt a mentorok tanulástámogatási ideje. Naponta és hétvégén is öt szaktanár és két gyógypedagógia szakos egyetemi hallgató tantárgyanként felosztva segíti a gyermekeket telefonon és Messengeren, a szülők pedig a tanulók motiválásában, a napirend alakításában is számítanak rájuk. Az iskolai tanárokkal is egyeztetnek folyamatosan a tanulók fejlődéséről, akik számára – még a vírusjárvány előtt – úgynevezett Tantallér motivációs rendszert vezettek be. A szerzett tantallérok beválthatók a későbbiekben is egy-egy árura a Tantallér boltjukban. Az otthoni tanulás során már nemcsak a mentorok pontozzák a diákok munkáját hetenként, hanem a szülők is a gyermekek otthoni szorgalmát.
A fiatal kollégák szállították húsvétkor a megvásárolt élelmiszercsomagokat a családokhoz, a szorgalmas diákok egyúttal megkapták a tanulást ösztönző versenyeredmények díjaként az édességcsomagokat. A gyermeknapra szintén uzsonnacsomagokkal és édességgel készülnek a tanodai mentorok, amelyeket személyesen adnak át a rászoruló családoknak.
A nyáron a korlátozások feloldásával lehetőségük lesz a balatoni táborozásra és a tervezett kirándulásokra. Bíznak abban, hogy a szokásos nyári tanodai napközi is folytatódhat, segítve a szülőket, sok szép élményhez juttatva a hátrányos helyzetű gyermekeket.
„A tanodarendszer létjogosultsága a vírusjárvány alatt tovább erősödött, sokat dolgozunk azért a továbbiakban is, hogy az általunk támogatott családokban a gyermekek hátránya ne halmozódjon, hanem csökkenjen. Bízunk abban, hogy az önkormányzat és a minisztérium által kiírt újabb pályázatokon további forráshoz jutunk, és még hatékonyabban segíthetjük a tanodás fiatalokat” – zárta a tanoda vezetője.