A tragikus körülmények között elhunyt Szilágyi Istvánra, vagy ahogy sokan hívták Pityi bácsira emlékezik a Győr+TV egy-egy olyan filmmel, amelyben szerepet kapott a karakterkirálynak is nevezett színművész. Június 5-én és 6-án a Hanussent tekinthetik meg csatornánkon.
A Hanussen (címváltozata: A próféta) egy 1988-ban bemutatott magyar-német-osztrák játékfilm. Rendezője Szabó István, aki a forgatókönyvet Dobai Péterrel közösen írta. Az alkotók úgynevezett „német trilógia”-jának harmadik, befejező darabja (Mephisto (1981); Redl ezredes (1985); Hanussen).
A játékfilm történetét illetően az első világháborúban játszódik. Annak is a végén, amikor Klaus Schneider szakaszvezető (Klaus Maria Brandauer) fejsérülést szenved. A frontkórházban Bettelheim doktor (Erland Josephson) felfigyel páciense különleges hipnotizáló képességére és szeretné azt a gyógyításban felhasználni. Nowotny kapitány (Eperjes Károly) azonban a varieték csillogó világát kínálja.
Előbb Bécsben tűnnek fel, ahol a volt szakaszvezető Hanussen néven lép fel, majd Berlinbe megy. Itt már nem csak hipnotizőri fellépéseivel arat sikereket, hanem látnokként is viselkedik, (nem tudni pontosan, hogy ebből mennyi a szerencse vagy a szélhámosság). A nemzetiszocialista párt nyilvánvaló erősödésekor „megjósolja” Hitler hatalomra jutását. Az új hatalom is felfigyel rá, körüludvarolják, fogadásokra hívják. Egy ideig mintha sikerülne kézben tartania sorsát, kibúvókat találnia, de közben állandó bizonytalanságban él, mert érzi a veszélyt. A náci propagandafőnök kihasználja Hanussent: „megjósoltatja” vele a Reichstag leégését. Utána nincs tovább: Hanussen veszélyessé válhat, el kell tűnnie. Elviszik és az őszi erdőben egyszerűen agyonlövik. (Forrás: wikipedia.org)
Részlet a Hanussen című filmből:
A Hanussen kritikai fogadtatása meglehetősen megosztott volt a szakértők körében. Leginkább a gazdag képi világát méltatták, ami Koltai Lajos operatőr munkáját dicséri, az igazi drámát a szakma azonban hiányolta belőle. Maga a rendező, Szabó István is a következőt nyilatkozta a filmjével kapcsolatban: „Ez volt az a film, amellyel mindent elmondhattam volna, de a lehetőséget elszalasztottam. Egyszerűen mellébeszéltem.”