Az önkéntes digitális karantén kínálta álvilág helyett, az anyanyelvnek és a valóságnak az örömökkel és a küzdelmekkel teli valóságát kell bemutatnunk - emelte ki Nyíri Péter, a Kazinczy Társaság elnöke pénteken, a győri Városházon tartott Kazinczy-verseny megnyitóján.
A Péchy Blanka által alapított verseny 54. Kárpát-medencei döntőjét rendezik a hétvégén városunkban. Az ünnepségen Németh Tibor, a Kazinczy Ferenc Gimnázium igazgatója köszöntötte a határon belülről és a határon túlról érkező versenyzőket, a felkészítő tanárokat, a bíráló bizottság tagjait, majd átadta a Kazinczy Ferenc Gimnázium emlékérmet az elmúlt két évtizedben, a verseny szervezésében nyújtott támogatásáért Szakácsné Nemere Györgyinek, az Emberi Erőforrások Minisztérium munkatársának.
A zsűri tagjai
A magyar nyelv nemzetmegtartó erejét hangsúlyozta dr. Fekete Dávid alpolgármester köszöntőjében. Arról beszélt, hogy nyelvünk megmaradása veszélyben van, egyrészt a határon túli magyar közösségeket sújtó szigorítások, másrészt a digitalizáció és a kontroll nélküli angol szavak nyelvünkbe bekerülése miatt. A Kazinczy verseny résztvevői is segítik és erősítik a magyar nyelv megóvását – emelte ki az alpolgármester.
Nyíri Péter nyelvész
Nyíri Péter, a Kazinczy Társaság elnöke, a széphalmi Magyar Nyelv Háza igazgatója megnyitó beszédében a nyelvápoló közösségek szerepéről beszélt. Amelyeknek közös céljuk, hogy megismertessék milyen csodálatos a magyar nyelv, a tudatos nyelvhasználatra nevelés, a nyelv múltjának, jelenének bemutatása, gondoskodás a jövőjéről. E közösségek erősítik a nemzeti azonosságtudatot, felhívják a figyelmet arra, hogy Kárpát-medence-szerte egy nagy közösségbe tartozunk, valamint arra, hogy minden magyar felelős minden magyarért, és az anyanyelvért. “Mert a magyar nyelv sorsa, a magyar nyelvhasználókon múlik” – híva fel a figyelmet beszédében az elnök.
Versenyzők és felkészítő tanáraik
A zsűri tagjai az idei versenyen is arra kíváncsiak, hogy a szépen és hangsúlyosan elmondott beszéd értő és érthető beszéd-e . A nyelvművelés viselkedéskultúra művelés is, hiszen a másokkal tartott kapcsolat jórészt nyelvi esemény, a beszéd, az előadás technikája elsajátítható, fejleszthető, de szeretet nélkül mint sem ér a nyelvhasználat. “Csak anyanyelvemen lehetek igazán én” – vallotta Kosztolányi és ezzel zárta beszédét Nyíri Péter is.
A verseny vasárnap az ünnepélyes eredményhirdetéssel zárul, ahol átadják a Kazinczy-díjakat, a Péchy Blanka-díjakat és a Kazinczy-érmeket.
Földvári Gabriella
fotó: MekliZ Fotóstúdió