„A bejelentkezés nem jelent gondot a gyerekek ellátásában” – állítja dr. Muzsay Géza győri gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének az alelnöke.
„Szükséges esetben természetesen személyesen fogadják a betegeket, de nagyon gyakran egy alapos kikérdezés és a telemedicina alkalmazása nemcsak biztonságos, hanem előnyös is” – hangsúlyozta. Egy bőrelváltozásról küldött fénykép alapján el lehet dönteni, szükséges-e a személyes vizsgálat, vagy a felvételből az orvos meg tudja állapítani a betegséget, amit aztán az e-receptre felírt szerekkel gyógyítani lehet.
Példakánt említette: a járvány idején volt egy típusos csecsemőbetegség, három napos láz után pöttyös lett az apróságok bőre. Ezt képek és a szülők részletes kikérdezése, más tünetek alapján telefonon is diagnosztizálni lehetett. A csecsemőt nem kellett lázasan bevinni a rendelőben, ahol mást is megfertőzhetett volna, illetve ő maga is ki lett volna téve egyéb fertőzések veszélyeinek.
A járvány felerősödésének, fellángolásának megelőzése érdekében is jó lépés a bejelentkezés fenntartása, ez egyébként a gyermek- és háziorvosok többségének praxisában korábban is feltétele volt a vizsgálatoknak, természetesen sürgős esetben akkor is azonnal fogadták a betegeket – mondta Muzsay doktor.
A Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Csoportja a Facebook oldalán hívja fel a figyelmet, hogy továbbra sem lehet időpont előjegyzés nélkül bejutni sem a háziorvosi, sem a szakrendelőkbe.
„Elvárja az eljárásrend és az Ön háziorvosa is, hogy előzetesen telefonon hívja fel a panaszával, és az elmondottak alapján a háziorvos dönt a személyes vizsgálat szükségességéről, a beteget időpontra előjegyzi a rendelőbe. Annyi a változás, hogy négynél több beteget is fogadhatunk most már egy órában” – olvasható a közleményben.