A kocsitüzek is megelőzhetők!

Fotó: Katasztrófavédelem
Győr+
2020.06.27. 15:22

Egyre gyakrabban hallani, hogy a tűzoltóknak lángoló járművekhez kellett sietniük. A sok elektronika, a nem megfelelően karbantartott járművek egyaránt veszélyforrások lehetnek. A kocsitüzek többsége tehát egy kis odafigyeléssel megelőzhető. De mit tegyünk, ha már látjuk a lángokat?

Győr-Moson-Sopron megyében évente általában huszonöt-harminc esetben riasztják a tűzoltókat égő járművekhez. A gépjárműtüzek döntő többségében nem indul tűzvizsgálat, viszont a keletkezési okokat a tűz kiindulási pontjából azért ki lehet következtetni. Szerencse, hogy személyi sérülés általában nem történik, ám az anyagi kár rendszerint jelentős, sőt van, hogy az egész autó a lángok martaléka lesz.

A legtöbb tűz a motortérben, valamilyen elektromos berendezés közelében, vagy az üzemanyagrendszernél alakult ki. Ebből is következtethető, hogy a gépkocsitüzek egy része megelőzhető lenne, ha autóját mindenki rendszeresen átnézetné, karbantartatná. Ehhez a motortér tisztán tartása is hozzátartozik. Ráadásul itt az alkatrészek elhasználódása, valamilyen törés, repedés, sőt szerelési hiba is okozhat problémát.

A fém- és műanyag alkatrészek mellett rengeteg elektromos vezeték, kábel található, amelyek elöregedhetnek, a kötések meglazulhatnak, sok esetben zárlatot okozva. Ilyenkor elég egy szikra, ami az elhanyagolt környezetben könnyen lánggá fejlődhet. A tűz a sok műanyag borításon, alkatrészen rendkívül gyorsan továbbterjedhet, máris komolyabb bajt okozva.

A technika fejlődésével az autókba egyre több fűtőberendezést szerelnek – ülésfűtés, kormányfűtés, tükörfűtés –, ezek szintén rendszeres felülvizsgálatot, karbantartást igényelnek. A vezetékek általában a műszerfal mögötti részen húzódnak, több más elektromos berendezéssel együtt. Fontos, hogy az átnézést, a szerelést bízzuk szakemberre, hiszen a házi barkácsolás is okozhat laza kötéseket, hibákat. Lényeges, hogy az üzemanyagot vagy az olajat is odafigyeléssel töltsük autónkba: egy szikrától a szétfolyt éghető folyadék is könnyedén meggyulladhat. Természetesen egy váratlan műszaki hibára nem tudunk felkészülni, de ha már a fent említett karbantartási tanácsokat megfogadjuk, kisebb az esélye, hogy tűz keletkezzen a kocsinkban.

Ajánlott egy kisebb méretű kézi tűzoltó készüléket is elhelyezni az autóban, amit könnyen elérhető helyre rögzítsünk, illetve egy ablaktörő kalapács is hasznos lehet. Ha menet közben füstcsíkot látunk, vagy égett szagot érzünk, álljunk félre, s állítsuk le a motort. A porral vagy habbal oltó készülékkel egy kezdődő, kisebb tüzet van még esélyünk megfékezni.

Nagyon fontos, hogy a füstölő motorháztetőt ne nyissuk fel teljesen, ne adjunk hirtelen nagy mennyiségű oxigént a tűz fellobbanásához. Ha a kézi tűzoltásra nincs lehetőség, vagy látszik, hogy nem sok esélyünk van, akkor magunk és mások testi épségét soha ne kockáztassuk! Mindenki hagyja el a járművet és annak környékét, majd hívjuk a tűzoltókat a 112-es segélyhívó számon.


Fotó: Katasztrófavédelem

Kapcsolódó témák: #katasztrófavédelem |