Egyikük balesetet is okozott.
Sokorópátka külterületén, a 8309-es számú úton közlekedett egy Fiat típusú gépkocsi vezetője 2020. június 27-én 21 óra 8 perckor. Haladása során az út 3. kilométerszelvényében egy Audi típusú jármű előzésébe kezdett, azonban a manővere során nekiütközött az előzni kívánt autónak, majd egy hirtelen kormánymozdulat után elveszítette uralmát a kocsi irányítása felett, egy vízelvezető árokba hajtott, ahol egy fának csapódva állt meg. A balesetet okozó járművezető megsérült, őt a mentők kórházba vitték. A járőrök a férfival szemben – a kórházba szállítását megelőzően – alkoholtesztert alkalmaztak, ami pozitív értéket mutatott. A Győri Rendőrkapitányság büntetőeljárás keretében vizsgálja az eset körülményeit.
A járőrök Kapuváron, ugyanazon a napon 10 óra 50 perckor egy budapesti járművezetővel, Mosonmagyaróváron 9 óra 15 perckor egy helybéli sofőrrel, míg a soproni rendőrök június 27-én este egy, aztán másnap a hajnali órákban további két gépkocsivezetővel szemben intézkedtek. A rendőrök a járművezetők igazoltatása során alkoholtesztert is alkalmaztak, ami mind az öt sofőr esetében pozitív értéket mutatott, ezért elfogták, majd az illetékes rendőrkapitányságokra további mintavételre előállították őket.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság felhívja a járművezetők figyelmét arra, hogy az ittas járművezetés kiemelt baleseti kockázatot jelent, ezért kérjük a közlekedőket, hogy alkohol fogyasztását követően senki ne üljön a jármű volánja mögé!
- Aki alkohol fogyasztását követően vezet, annak szűkül a látótere, így nehezebben veszi észre a fontos ingereket. A látás megromlása általában nem tudatosul, ezért különösen veszélyes. Az ittas járművezető azt hiszi, hogy a látása tökéletes, és ennek megfelelően vezet.
- A mozgásai pontatlanabbá válnak. Vezetés közben nagy szükség van a mozgások pontos irányítására, a kéz- és lábmozgások összerendezésére. Alkohol hatása alatt a gépkocsik vezetői nem érzékelik időben a jármű kismértékű oldalirányú kitéréseit, a megfelelő kormánykorrekciót késve hajtják végre, ennek következtében a járművet nem tudják egyenesen tartani az úton.
- Alkohol hatására a döntési idő meghosszabbodik, a hibás döntések száma növekszik. Csökken a felelősségérzet és az önkontroll.
„…hogy mindenki hazaérjen!”