Légy kitartó, türelmes, rendkívüli teherbíró, stressztűrő képességű, ne félj a „piszkos dolgoktól”, ne félj sírni, de sokat nevetni sem! A munka meghozza gyümölcsét, megtalálod a mélyen rejtőző kincset. Ezek a gyémántbányászok a nevelőszülők.
Magyarországon 2016-ban 20.551 kiskorú részesült gyermekvédelmi szakellátásban, valamint 2.590 18–25 éves volt utógondozott – szerepel a KSH nyilvántartásában.
Azért, hogy a lehető legtöbb gyermek családban nevelkedhessen, a kormány elindította a Befogadlak elnevezésű, nevelőszülőséget népszerűsítő kampányát. Ennek győri állomásán Simon Attila István, az EMMI szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, a kormány megpróbál minden olyan jogszabályi gátat lebontani, amely különbséget tesz a vér szerinti, az örökbefogadott és a nevelt gyermek között. Egyebek mellett a nevelőszülői munkát foglalkoztatási jogviszonnyá változtatták és 2020. január 1-jétől a nevelőszülők is részesülhetnek gyermekgondozási díjban. Az államtitkár hangsúlyozta, tisztában vannak azzal, hogy nem reális cél, hogy minden állami gondozásban lévő gyermek nevelőszülőhöz kerüljön, de törekedni kell rá, hogy a lehető legtöbb gyermek részesülhessen ebben.
Erika 11, egy másik Erika 19, Adrienn 8 gyerek életében hagy örök lenyomatot. Közös bennük, hogy sajátjuk mellett több, családjából kiemelt gyermeket nevelnek. Egyetértenek abban, akárhány évig élnek együtt, a kapcsolat egy életre szól, annak lenyomata megmarad mindenkiben.
Mindhármójuk más úton jutott el a nevelőszülőségig, de mindegyikükben ott van a szeretet, a kitartás, az empátia, hiszen több esetben olyan gyermeket fognak be, aki már kicsiként embert próbáló nehézségeket élt át.
Ezért is hasonlította az egyik anya a nevelőszülőséget a gyémántbányászathoz. Kitartó munkával, türelemmel feltárul a sérült lélekben a kincs, minden nehezen kezelhető fiatalban megtalálható az érték – magyarázta.
Erika mesélt egy történetet, ami az ő lelkét megerősítette abban, hogy jó úton járnak. „Velünk élt egy kislány, akit egy olyan népes családból szakítottak ki, ahol több testvér javító-nevelő intézetben volt már. Nagyon sokáig nem szólalt meg, majd egyszer rajzolt egy házat, s föléje napot. Kértem, mesélje el, mi van a képen. Azt mondta, egy öreg néni háza, amit kiraboltak.” Erika megértette, bármilyen környezetből is érkezik egy gyermek, láthatja még a napot az égen, a reményt, hogy lehet még jobb sorsunk az életben.
Sok gyermeknek a nevelőszülő jelenti a reményt, ezért is fontos, hogy minél több gondozott kerülhessen családba.
Szigethy Teodóra
Fotó: Africa Studio/Shutterstock.com