Magas az UV-B sugárzás

Óvatosan a napozással!

Fotó: Pexels
Győr+
2020.07.11. 16:12

Dr. Magyar Piroska bőrgyógyász, kozmetológus volt a Győr+ Rádió vendége szerda reggel, aki a nyár veszélyeire hívta fel a figyelmet. Kaszás Kornéllal beszélgettek a napégésről, a napallergiáról és az anyajegyek védelméről is.

„A bőr nem felejt” – fogalmazott a doktornő. „A bőrünk nem csak kültakaró, mivel minden krém, kenőcs hatóanyagai és minden más is bejut a bőrünkön keresztül a szervezetünkbe. Például sokan túlzásba viszik a napozást, mert nem az számít, hogy egy nap alatt csak 15 percet voltunk a tűző napon, hanem hogy mondjuk 23 évig összesen mekkora dózist kapott a bőrünk. Sokan nem gondolnak arra, hogy mennyi baj adódhat ebből.”

Ugyan a koronavírus a természetnek és a környezetnek kedvezett, az ózonpajzs nem olyan vastag, ezért nagyon hamar le lehet égni, akár 15 perc alatt is.

Dr. Magyar Piroska

„Az UV-B sugárzás a napokban kifejezetten erős, ezért még jobban figyelni kell arra, hogy a legmelegebb időszakban, 11 és 15 óra között kerüljük a tűző napfényt. Ezért, ha tehetjük, ne menjünk ki a napra ebben az időtartamban. Azonban hogyha elintéznivalónk van a városban a déli órákban, fontos, hogy megfelelő ruházattal óvjuk a bőrünket, arcunkra napvédőkrémet kenjünk és a fejünkre húzzunk egy nyári kalapot. Vízparton 50 faktoros naptejet használjunk, ugyanis a vízen tükröződik a napfény, ezáltal duplán vagyunk kitéve a veszélynek.”

Ha pedig már megtörtént a baj, a doktornő ajánlott egy egyszerű házi praktikát: joghurtot kenjük fel a megégett testrészekre és azonnal érezni lehet a hűsítő hatást. Ha súlyosabb a leégés, már-már felhólyagosodott a bőr, akkor feltétlen el kell látogatni a háziorvoshoz vagy egy bőrgyógyászhoz!

A napégésen kívül egy másik fontos betegség a napallergia, amely főleg a gyógyszerszedők körében jelentkezhet és piros bőrkiütéssel, viszketéssel jár. „A gyógyszerszedőkön kívül megmutatkozhat olyan esetekben is, amikor például egy férfi frissen megborotválkozik és úgy megy ki a tűző napra; valamint, ha a parfümöt az arcunkra fújjuk, majd úgy süt meg a nap, szintén jelentkezhetnek a napallergia tünetei. Ez nem csak egy, az emberrel született betegség, hanem később is kialakulhat. Különbség a napégés és a napallergia között az, hogy az utóbbinál csalánszerű kiütés tapasztalható” – magyarázta a bőrgyógyász. „Az előbb említett házi praktika ennél az allergiánál is alkalmazható, viszont ha már gyakrabban előfordul, természetesen el kell menni a háziorvoshoz” – tette hozzá.

A csecsemőknél sűrűbben alakul ki melegkiütés, ami nem összetévesztendő a napallergiával. „Egy kisgyermek hőháztartása közel sem olyan tökéletes, mint egy felnőtté, ők izzadással még nem tudják kompenzálni az őket ért meleget, ahogy kellene, így aztán melegkiütések jelentkeznek a kis testükön” – tisztázta a doktornő. „Ezt könnyű megszüntetni úgy, hogy a kisbabákat nem öltöztetjük fel túlságosan, sokrétegű ruhákba, mert fontos, hogy levegő is érje a kis bőrüket.”

Ami miatt még nyáron veszélyes a tűző napon tartózkodni, az az anyajegy. Dr. Magyar Piroska elmondta, hogy manapság már egyre többen látogatják meg a bőrgyógyászaikat és mennek el szűrésekre. „Ez többek között azzal is magyarázható, hogy mostanság egyre fontosabbá vált a szépségápolás és az esztétika, emellett a média is felhívja az emberek figyelmét az anyajegyek kivizsgálására.” Azok a személyek, akiknek sok anyajegyük van, külön napozási szokásokat kell kialakítani. „Nekik a dél órákban tényleg nem szabad napra menni, továbbá számukra nagyon fontos a fényvédő krémek használata, valamint a különféle vékonyabb textíliák viselése, vagy ragasszák le a nagyobb anyajegyüket és úgy menjenek ki a napfényre” – fűzte hozzá.

Érdemes évente elmenni anyajegyszűrésekre és megnézetni a bőrünket. Azonban ha észrevesszük, hogy egy anyajegyünk elváltozott, akkor azonnal menjünk el orvoshoz, hiszen annak akár súlyos következményei lehetnek.

Kapcsolódó témák: #egészség | #Győr+ Rádió |