A magyar lakosság harminc százaléka időjárás-érzékeny, tavalyhoz képest idén háromszor többen fordulnak orvoshoz időjárás okozta problémák miatt – közölte Pintér Ferenc meteogyógyász hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Mint mondta: az időjárás szélsőségesebbé vált, sokkal gyakoribbak az extrém időjárási események, ez pedig az emberek egészségügyi állapotát is befolyásolja. Az időjárásnak komoly következményei is lehetnek: egy kutatás szerint például a halálos kimenetelű stroke-ok száma bizonyos légköri helyzetekben háromszor nagyobb, mint normális időjárási körülményekkor – ismertette.
A legtöbb időjárás-érzékeny főleg a frontváltozásra (40 százalék) és a fülledt melegre (25 százalék) panaszkodik. A jelenségek azonban más-más hatásokkal lehetnek a különböző emberekre.
Alacsony nyomású légtömegek érkezésekor a legtöbben fejfájásra, levertségre, fáradtságra, ingerlékenységre, a koncentráció hiányára, szédülésre és vérkeringési problémákra panaszkodnak. Az időjárás-érzékenység önmagában nem betegség, bár a tünetek hasonlítanak betegségek tüneteire, ám az érintett szervekben nem lehet abnormális elváltozásokat észlelni.
A nyárias, magas légnyomással párosult meleg idő a legtöbbször nem jelent problémát az érzékenyeknek, azonban a magas hőmérsékletek magas páratartalommal párosítva megterhelhetik a vérkeringést. Ez zavaró lehet azoknak az időjárás-érzékenyeknek, akiknek alacsony a vérnyomásuk, de szív- és érrendszeri problémákban szenvedő, magas vérnyomással küzdő betegeknél is problémát okozhat.
A melegfront inkább az alacsony vérnyomásúakat zavarja, a hidegfront azokat, akiknek magas a vérnyomásuk.
A meteogyógyász hozzátette, hogy az időjárás-érzékenység tünetei bizonyos általános tanácsok – például elegendő vízfogyasztás, UV-sugárzás elleni védelem – megfogadásával mérsékelhetők.
Forrás: Természetgyógyász magazin