„A szennyvízből vett minták alapján a következő néhány hétben nem várható, hogy az aktív koronavírusos esetek száma megnő” – mondta a közrádióban Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vízhigiénés vezető szakértője.
Győrött is vizsgálják, hogy a szennyvizekben mekkora koncentrációban van jelen a koronavírus, és milyen tendenciák érzékelhetők. Ez a korai előrejelző rendszer prognosztizálja, hogy a közeljövőben (két héten belül) milyen mértékben emelkedik a megbetegedések száma.
Először a Nature című szaklap tanulmánya írta le, hogy a szennyvíz tesztelése korai, figyelmeztető jelzést adhat a vírus visszatérése esetén. Magyarország az elsők között kezdte meg országszerte a szennyvizek monitorizálását. A Nemzeti Népegészségügyi Központ hangsúlyozza: „fertőzőképes vírusrészecskék nincsenek jelen a szennyvízben, a mintavételezés során a vírus örökítőanyagának jelenlétét vizsgálják annak érdekében, hogy az eredmények ismeretében célzott, pontosabb hatósági intézkedések történhessenek.”
A központ a honlapján is utal arra: „Nemzetközi tanulmányok igazolják, hogy egy adott közösségben a tünetekkel rendelkező esetek számának növekedése minimum 4-10 nappal követi a szennyvízben kimutatható örökítőanyag-koncentráció emelkedést. Egyéb vírusok mellett már az új koronavírusra is rendelkezésre állnak az erre vonatkozó bizonyítékok. A szennyvíz vizsgálata – amellett, hogy egyfajta összetett közösségi mintaként szolgál – azért is jó eszköz, mert azok a tünetmentes vagy gyenge tünetes fertőzöttek is üríthetik a vírus örökítőanyagát, akik a hagyományos szűrővizsgálatok során nem kerülnének a járványügy látókörébe.”
Az elérhető legfrissebb magyarországi adatok kedvezőek annak ellenére, hogy a szomszédos országokban jelentősen nő a felderített fertőzések száma. Különösen igaz ez Romániára, de Ausztriában is sok új beteget diagnosztizáltak koronavírussal.
A vizsgált településeken a szennyvizekben mért vírus koncentrációja a 30. héten mindenhol továbbra is alacsony. A mérési eredmények minden esetben stagnáló tendenciát mutatnak. Ennek alapján nem várható jelentős emelkedés a megbetegedések számában a következő egy-két hétben – ez következik a július 29-én nyilvánosságra hozott adatokból.
Ha a 30. hét térképére nézünk, azt látjuk: tizenkilenc település szennyvizét vizsgálják rendszeresen. Ezek közül Győrben a víruskoncentráció alacsony, a tendencia viszont stagnál. Ugyanezt tapasztalták a többi városban is.
Az előrejelzés meghatározott mértékben járul hozzá ahhoz, hogy a védekezés módját hatékonyan tudja tervezni az operatív törzs. Különösen fontos ez most, amikor a járványügyi szakemberek, az orvosok és a kutatók az egyéb jelek, tapasztalatok alapján a második hullám érkezését prognosztizálják. Ezt eredetileg későbbre, novemberre várták, de nem kizárt, hogy előbb megérkezik. A legvalószínűbb, hogy a vírus behurcolása okozhatja a fertőzések ismételt megszaporodását. Ezért is javasolják, hogy az idén a külföldi utak helyett lehetőség szerint inkább hazai tájakon nyaraljunk. Lehetőleg nyitott térben tartózkodjunk, ne a légkondival hűtött lakásban, s közösségben, társaságban, ügyintézések, vásárlások során mindig viseljünk maszkot.