A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület mindig is nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a segítséget és a prevenciót érdekes és figyelemfelhívó programokkal tegye mindenki számára elérhetővé.
A K.L.A.SZ.(Küzdelem, Lehetőség, Alternatíva, Szermentesség) elnevezésű, EFOP-1.8.7-16-2017-00038 azonosító számú projekt sem lóg ki a sorból, sőt! Olyan ingyenes eseményekre várja az érdeklődőket, ahol a szenvedélybetegségükkel küzdő fiatalok és hozzátartozói igazi, valós segítséget kaphatnak.
A K.L.A.SZ. projekt jelenleg is folyamatban van, azonban a megvalósításnak a koronavírus miatti korlátozások egy kicsit megálljt parancsoltak. A szenvedélybetegségekkel kapcsolatos prevenciós foglalkozások nehezebben megvalósíthatók online, így a máltaisoknak és a szakmai-, illetve társszervezeteknek komoly kreativitásra volt szüksége ahhoz, hogy komolyabb veszteségek nélkül tovább folytatódhassanak ezek a különleges és nagyon hasznos programok.
Tavaszról így került át őszre a Kamasz Nap is, amely 300 diák bevonásával valósul majd meg, s amelynek lényege, hogy a középiskolás korosztálynak információt nyújtsanak érdekes, interaktív előadásokon és kiscsoportos foglalkozásokon arról, hogy a szerhasználatnak milyen rövid- és hosszú távú következményei lehetnek. Beleértve többek között az egészségügyi hatásait, illetve az esetleges jogi számonkéréseket is, mert be kell látni: egyik sem elkerülhető.
Sokak számára nagyon fontos lehet, hogy a WÉK – Williams ÉletKészségek (WÉK) Tréning tovább folytatódjon. Ugyanis olyan lényeges ismereteket adnak át a felkészült szakemberek, amelyeket a szülők megtanulhatnak, s így könnyebben kezelhetik a stresszhelyzeteket, gördülékenyebben dolgozzák majd fel az eseményeket. Elsajátíthatnak olyan feszültségoldó technikákat, mint például a relaxáció, megismerkedhetnek az eredményes kommunikációval és segítséget kapnak ahhoz, hogyan is építsenek megfelelő kapcsolatokat. A cél pedig nem más, mint hogy ezeknek az ismereteknek a megszerzésével javuljon a szülő és a gyermek kapcsolata és a családi légkör is oldottabbá váljon. Ez fontos nem csak a lelki, hanem a testi egészség miatt is.
A szenvedélybeteg fiatalok hozzátartozóira is gondolnak, számukra hétfőnként 17-20 óra között csoportfoglalkozást tartanak, a csatlakozás pedig folyamatos. A találkozások célja, hogy segítséget nyújtsanak azoknak a családtagoknak, akik szenvedélybeteg fiatallal élnek együtt. Támogatást kaphatnak olyan élethelyzetek megoldásához, amivel eddig nem tudtak senkihez fordulni, illetve a szakértők segítséget kínálnak a szenvedélybetegségből eredő krízishelyzetek kezeléséhez is.
A fiatalok hasznos időtöltése mindig is lényeges szempont volt, a koronavírus miatt kialakult helyzet pedig még inkább ráirányította arra a figyelmet, hogy a gyermekeknek igenis szüksége van a minőségi feladatokra, a tartalmas kikapcsolódásra.
A K.L.A.SZ. erre is megoldást kínál, hiszen olyan szuper programokkal várja a gyermekeket, mint például a Győri Állatmenhely látogatása. Hívják ide a gyermekeket és a hozzátartozókat is, legyen szó szülőkről vagy éppen nagyszülőkről. Igazán kár lenne kihagyni!
Ahogy az „Élet Gyöngyei” is nagyszerű lehetőség, hiszen egy relaxációs egészségnapról van szó, ahol kézműves foglalkozásokra és alternatív mozgásterápiára is lehetőség lesz. A foglalkozás során az ottlévők megismerkedhetnek saját értékeikkel, megfogalmazhatják mit is jelent számukra a szeretet, az egészség és a természet. A gyöngy használata is ezt hivatott elősegíteni, ugyanis az apró gyöngyszemekből közösen elkészített karkötő emlékként figyelmeztet a saját értékrendszer fontosságára és megbecsülésére.
S hogy a szerhasználatra bátran nemet mondjanak a fiatalok, egy színházi előadás is segítséget nyújt, amely a RÉV Színház nevéhez fűződik, ahogy más programelemei is a projektnek. A Bulivan! egy komplex színházi és nevelési élőadás, amely élményeken keresztül hívja elő a közös gondolkozás lehetőségét és rámutat az alkotás erejére. Az előadás interaktív mivolta miatt a gyermeknek lehetősége van minden szorongás nélkül arra, hogy kifejezzék érzéseiket, gondolataikat és megtanuljanak nemet mondani.
A K.L.A.SZ. projekt egyébként a szakemberek számára is nyújt számos lehetőséget.
Az egyik ilyen az augusztus végén sorra kerülő Addiktológiai szakmai műhely, amelyre pedagógusokat, iskolai védőnőket, a kezelés-ellátás/gyermekvédelem területén dolgozókat várnak. A lehetőség segíti fejleszteni a jelenlegi tudást, hogy a szakemberek a mai kor kihívásaival is felkészültem és szakszerűen tudjanak szembenézni, illetve segítséget nyújtani.
Látható tehát, hogy egy igencsak átfogó, számos szakmai szervezet bevonásával megvalósuló programsorozat a K.L.A.SZ., amelyben igaz, hogy egy kis megtorpanást hozott a koronavírus járvány miatti korlátozás, ám a színfalak mögött tovább zajlott a munka: a szakemberek összehangolt munkájának köszönhetően mind a 28 programelem megvalósul majd, ha kis csúszással is.
Ne maradjon le tehát senki erről az egyedülálló lehetőségről, amely ilyen széleskörűen foglalkozik a szenvedélybetegség kérdésével. Légy érintett, szülő, vagy csak érdeklődő diák, a K.L.A.SZ.-ban biztos megtalálod a neked szóló eseményt!
Látogass el a honlapra: https://klasz.maltai.hu/ illetve jelentkezni, bővebb felvilágosítást kérni az alábbi elérhetőségen lehet: [email protected]
A projekt forrását az Európai Szocális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.