A minőségi felsőoktatás a korszerű ismeretek átadásával és K+F tevékenységével játszik meghatározó szerepet a gazdasági növekedésben. Az intézmények akkor teljesítik ezen feladatukat, ha a hallgatóknak átadott ismeretek relevánsak a munkaerőpiacon, valamint a társadalom és a gazdaság számára egyaránt hasznosak. Ehhez az általános minőségi fejlesztések mellett a hátrányos helyzetű térségek fejlesztése, és a társadalmi vagy gazdasági értelemben hátrányos helyzetű fiatalok felsőoktatásba segítése is elengedhetetlen.
Az MTMI szakok népszerűsítését és a hátrányos helyzetű fiatalok támogatását tűzte ki célul a Széchenyi István Egyetem és az Universitas-Győr Alapítvány konzorciumának közel 440 millió forintos európai uniós támogatással megvalósult projektje. Az intézmény kiemelt célja az volt, hogy fokozza a felsőoktatásba történő bekerülést, javítsa a hátrányos földrajzi, társadalmi, gazdasági helyzetből származó fiatalok képzettségi szintjét és elősegítse a felsőfokú végzettséghez jutásukat, különösen a jelenleg általuk alulreprezentált szakokon, valamint a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai (rövidítve MTMI) szakokon.
Ezen célok elérése érdekében a konzorcium készségfejlesztő és kommunikációs programokat valósított meg:
- olyan életutak bemutatásával, melyek intellektuális kihívást és egyben inspirációt jelentenek az arra fogékony fiatalok számára,
- olyan támogató tevékenységek folytatásával, amelyek növelik a matematikai, természettudományos, informatikai, műszaki szakok népszerűségét a köznevelésben,
- egyúttal speciálisan támogatták a valamely szempontból segítségre szoruló fiatalokat is.
A projekt megvalósítása során külön segítséget, felkészítő tanfolyamokat nyújtottak a már érettségizett, de a felsőoktatásba be nem került fiataloknak.
A projekt megvalósítása során a hátrányos helyzetű fiatalok felkészítésének alapjaként két e-learning tananyagot fejlesztettek ki, akiknek lehetőségük volt személyes egyéni és csoportos pályaorientációs tanácsadások igénybevételére is, melyeken folyamatosan felhívták a figyelmet az MTMI szakok által nyújtott lehetőségekre.
A fentiek mellett a projektben számos további feladat valósult meg, így
- módszertani workshopot szerveztek a generációs különbségekből adódó kommunikáció feloldására,
- megújult a Nyugat-dunántúli Innovációs Kiállítás és Találmányi Vásár, ahol a jövőben kiemelt szerepet kapnak a spin-off és start-up cégek,
- fiatal kutatókat bemutató kötetet jelentettek meg, ezáltal olyan életutakat mutatnak be az olvasók számára, amelyek inspirációt jelentenek a fiataloknak. A kötet fókuszában a matematikai, természettudományi, informatikai, műszaki területen tevékeny fiatal kutatók állnak.