Kiss Lóránd kapta idén a Granasztói György-díjat
Kiss Lóránd erdélyi művészettörténész, falképrestaurátor kapta idén a Kárpát-medence magyar műemlékeiért végzett tevékenységért járó Granasztói György-díjat, melyet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől vehetett át a Teleki László Alapítvány örökségvédelmi konferenciáján csütörtökön Budapesten.
A külhoni magyar vonatkozású épített kulturális örökség megmentését szolgáló Rómer Flóris Terv célja feltárni és megérteni a múltat és ezzel átélhetővé tenni a jelen számára is – mondta el a díjátadó előtt a miniszter.
Gulyás Gergely hozzátette, a Teleki László Alapítvány által gondozott program végső üzenete az, hogy “nem feledkezünk meg egyetlen magyar közösségről sem”, a Rómer Flóris Terv ugyanakkor nagy lehetőség arra is, hogy az itt élő nemzetiségekkel együtt építsük újra a Kárpát-medencét.
Mint emlékeztetett, a 2016-ban elhunyt Granasztói György történész a magyar közélet és kultúra nagy generációjához tartozott, és szellemi örökségének része a Teleki László Alapítvány is, amelynek kuratóriumi elnöke volt.
A Granasztói György által kezdeményezett, halála után róla elnevezett díj idei kitüntetettjét méltatva Gulyás Gergely elmondta, Kiss Lóránd nemcsak nagyszerű restaurátor, hanem életét a hivatásának szentelő, alkotó ember, aki mindent megtesz azért, hogy az erdélyi építészeti örökség minél kisebb része legyen az enyészeté.
A miniszter üdvözölte az alapítvány In Situ című örökségvédelmi folyóiratának elindítását is, hangsúlyozva, hogy a lapból megállapítható: “a termés bőséges”.
A megmentett épületek leírásából, fotóiból egy egész világ nyílik meg, ezek az épületek arcot adnak a múltnak – méltatta a kiadványt Gulyás Gergely.
Az In Situt bemutató Kollár Tibor főszerkesztő elmondta, hogy az első szám a konferencia csütörtök esti zárásától elérhető lesz a Teleki László Alapítvány honlapján (www.telekialapitvany.hu).
Diószegi László, a Teleki László Alapítvány igazgatója emlékeztetett arra, hogy az alapítvány erdélyi munkáinak többségénél Kiss Lóránd és csapata is közreműködik, amire szükség is van, hiszen Erdélyben hihetetlen mennyiségű feltárandó és megóvandó falkép található.
A díjazott azonban nemcsak a magyar vonatkozású örökség megóvásával foglalkozik, hanem óriási energiákat öl az erdélyi szász emlékek feltárásába is – méltatta Kiss Lórándot Diószegi László.