Gyönyörű táj karnyújtásnyira

Győr+
2019.06.04. 18:20

Ha kocsival Veszprém felé indulunk, jobb kéz felől hamar feltűnik a „Nyúli-havasok” vonulata. A mindössze két-háromszáz méter magas dombok ragadványnevét Győrben sokan ismerik, nem mindenki tudja azonban, hogy ezek már a Sokorói-dombság részét képezik. Ahol izgalmas épített és természeti táj, temérdek látnivaló és megannyi kirándulási- és túralehetőség várja az érdeklődőt.

Ha Nyúlon, a Mária-szobornál parkoljuk le a gépkocsit, akkor gyalogosan vághatunk neki Európa egyik legnagyobb, eső által vájt szurdokvölgyének, a „Szurdiknak”. A helyenként 20-30 méter magas homokkő falak nem csak a partlakó madaraknak adnak otthont, de ún. likpincéknek is, melyeket a szurdok oldalába mélyítettek a szemfüles szőlősgazdák. Itt-ott láthatók kőbe vájt lakások maradványai is – ezekben az ötvenes években még éltek emberek.

Tovább kapaszkodva elhaladunk a Szent Donát-kápolna előtt, majd, a turistautat követve, hamarosan felérünk a 313 méter magas Lila-hegyre. Tavaly ilyentájt adták át a kifejezetten mutatós, felújított kilátót, melynek tetejéről pazar kilátás nyílik nem csak a sokorói dombokra, de Pannonhalmára, illetve a Bakony és Vértes hegyeire is.

Remek túraútvonalak indulnak a dombok közé Győrújbarátról is (ezekről bővebb információ található a település weboldalán), csakúgy mint Tényőről, Felpécről, Kajárpécről vagy Sokorópátkáról. Évente egyszer pedig teljesítménytúra keretében is felfedezhetjük ezt a kisrégiót.

Bor, kultúra, borkultúra

Gyönyörű tájházak működnek szerte a Sokorón (például Győrújbaráton, Gyarmaton, Nyalkán és Koroncón), melyek betekintést engednek az egykor itt élők mindennapjaiba, ráadásul az ún. kisalföldi lakóház gyönyörű példáinak számítanak. A tápi Hegysoron komplett utca mutatja be a helyi zsellérség könnyűnek épp nem mondható életét. A térségben túrázva gyakran találkozunk szőlőültetvényekkel is, a Sokoró több települése ugyanis a pannonhalmi borvidékhez tartozik. A legelterjedtebb szőlőfajták az olaszrizling és a rizlingszilváni, de újbóli reneszánszukat élik a pannonhalmi vörösborok is. Nehéz elképzelni, de az 1900-es évek elején a kékszőlők aránya még közel ötven százalékos volt ezen a vidéken.

Pannonhalma

A sokorói táj legismertebb települése egyértelműen Pannonhalma, melynek felfedezésére érdemes rászánnunk egy teljes napot. Az ezeréves bencés főapátság és monostor nem csak szűkebb hazánk, de a világ egyik kiemelkedő, az UNESCO által is jegyzékbe vett kulturális helyszíne. Az apátság mellett érdemes felkeresnünk az arborétumot és gyógynövénykertet is. Ezután pedig sétáljunk ki a dombtetőn a Boldogasszony kápolnához és a Boldog Mór kilátóhoz, ahol a lépcsőzés jutalma újabb lenyűgöző kilátás a környező vidékre. Mindenképp próbáljuk ki az alig egy éve átadott Lombkorona Tanösvényt is: a mesterséges sétaút faborítású szerkezete nyolcvan méter hosszan nyúlik be a domboldal fáinak koronája fölé.

Szerző: Kisté
Fotók forrása: Wikimedia Commons