Szigorításokat jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök a koronavírus gyors terjedése miatt. Újra életbe lép a rendkívüli jogrend, s éjféltől hajnali öt óráig kijárási tilalmat rendeltek el. Jó hír, hogy tizenegy magyar megyeszékhellyel ellentétben Győrben nem nőtt a szennyvízben mért víruskoncentráció.
A halálozás és a megbetegedések számának gyors emelkedése ismeretében várható volt, hogy a kormány rövidesen szigorító intézkedéseket vezet be. Ezt azon a napon jelentette be Orbán Viktor, amikor Magyarországon minden eddiginél többen, nyolcvannégyen haltak meg, s csaknem négyezer igazolt fertőzés történt.
Több mint ötezer beteget ápolnak kórházban, közülük több mint 350-et lélegeztetőgépen, és ez a szám egyre csak növekszik Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai intézet osztályvezető főorvosa szerint egyébként a lélegeztetőgépre kényszerült betegnek sajnos csak mintegy 40-50 százaléka gyógyul meg.
Vakcina egyelőre nincs, bár a hét híre, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárgyalt az EU-val, Oroszországgal, Kínával és Izraellel az oltóanyagokról. Elképzelhető, hogy ennek köszönhető a miniszterelnök optimizmusa, aki szerint Magyarországon a leginkább rászorulók akár már december végén vagy januárban oltóanyaghoz juthatnak, mások pedig áprilisban.
Addig azonban fokozni kell a védekezés erejét, hatékonyságát. A szigorítások értelmében bezárják a szórakozóhelyeket, ismét ingyenessé teszik az autóparkolást, hogy kevesebben utazzanak a túlzsúfolt tömegközlekedési eszközökön. Rendezvényeken, sportrendezvényeken, mozikban és színházakban csak minden harmadik széken lehet majd ülni, és kötelező a maszkhasználat.
A miniszterelnök köszönetet mondott az orvosoknak és az ápolóknak „világszínvonalú” munkájukért.
Időközben országosan rossz hírt közölt a Nemzeti Népegészségügyi Központ: a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja emelkedő tendenciát mutat. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb magyar városban, ahol folyamatosan mérnek, a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja ismét emelkedő tendenciát mutat. Ez a mutató a megbetegedések számának növekedését jelzi előre. Szerencsére Győrött a koronavírus-koncentráció mérsékelt, a tendencia pedig stagnáló. Ez mindenképpen jó előjel a mérés utáni, 4 és 10 nap közötti időszakra. Járványügyi szakemberek szerint ez nem azt jelenti, hogy városunkban ebben az időszakban nem nő a fertőzések száma – az egész világon folyamatos emelkedés tapasztalható –, ám nagy valószínűséggel kisebb mértékben, mint azokban a városokban, amelyekben emelkedni kezdett a szennyvizek víruskoncentrációja.
A virológusok és az infektológusok arra figyelmeztetnek mindenkit: oltassa be magát influenza elleni szérummal, ugyanis ha a két vírus egyszerre támadja meg a szervezetet, az súlyos állapotokat idézhet elő.
Győri patikusok tájékoztattak bennünket arról, hogy az idős emberek körében megugrott a kereslet a tüdőgyulladás elleni oltóanyagokért. Ezt a háziorvosok receptre írják fel, s térítés ellenében lehet hozzájutni. Kétféle ilyen oltóanyag van forgalomban, de október végén a városban egyiket sem lehetett kapni, mert országosan elfogytak a vakcinák. November elejétől azonban a legtöbb helyen már kapható az oltóanyag. A gyógyszerészek utalnak arra, hogy ez a vakcina nem véd meg a koronavírus által előidézett tüdőgyulladástól, viszont a bizonyos baktériumok által kiváltott tüdőgyulladások jelentős része ellen védelmet nyújt. Ez azért is fontos, mert időskorban sokan a bacilusok okozta, a koronavírustól teljesen független tüdőgyulladástól kerülnek súlyos állapotba.