Ötvennyolc évesen kezdett mountain bike-ozni, négy év alatt a maratoni távok specialistája lett, több mint, negyven érmet szerzett versenyeken, teljesítménytúrokon az ismert győri fotós, kiállítás- és rendezvényszervező Laposa Tibor.
Kollégák voltunk ’90-es évek elején a Nyugati Hírlapnál, majd több más hetilapnál is együtt dolgoztunk, fotóriporterként Tibi mindig is élvezte az események pillanatnyi megörökítését, a napi hírek fotós dokumentálását. Oktatott az Apáczai-karon fotó tantárgyat, 13 önálló kiállítása volt, többször beválogatták képeit „Az év sajtófotója” című könyvbe. E szenvedélye a mai napig megmaradt, fotóstanfolyamokat szervez, egy átfogó kiállításra készül és természetesen kerékpározás közben is megörökíti a táj szépségét. Tibor 16 éven át szervezte a „Vár a nagyvilág” Utazási és Idegenforgalmi Szakkiállítást, 12 éven keresztül a Kertészeti Szakkiállításnak, valamint 6 évig a Gyógyír Kiállításnak volt a gazdája. A piaci változások következményeként, alkalmazkodva az újabb kihívásokhoz, több más területen is kipróbálta magát, jelenleg ingatlanüzemeltetéssel foglalkozik a Győr-Szol Zrt.-nél.
Az ok, amiért most interjút készítek vele, az a számomra óriási teljesítmény, amit ő 60 pluszosan, sportolóként elért. Tibi sport iránti elkötelezettsége már gyermekkorában megmutatkozott, Duna-parti srácként imádott bicajozni a töltésen, a környező erdőkében, majd versenysportoló lett, atletizált, távolugrásban pedig országos bajnok lett. Annak idején az elsők között ismerte meg a búvárkodás szépségeit, mi pedig irigykedve néztük a tenger élővilágát elénk táró fotóit. Könnyűbúvárként több mint 120 merülése volt, felfedezte a Vörös tenger élőlényeit, járt búvár-szafarin Egyiptomban, Jordániában. Azt meséli, 2006-ban Sarm es-Sejkben döntött úgy, abbahagyja, mert szerinte a búvárturizmus akkora károkat okozott, hogy a merülése során szinte egyetlen élőlényt sem látott.
Ötven éves volt, amikor párjával, Katival elkezdték felfedezni a túrakerékpározás örömét. Körbetekerték a Fertő tavat, a Balatont, a Wörthi-tavat, végigmentek a 300 km-es Duna-menti kerékpárúton Passautól Bécsig, megtették a Dráva-menti kerékpárutat is, és ekkor történt valami. Gyalogos túrára indultak a Dolomitokba, amikor 1500 méter magasan mountain bike-sokkal találkoztak, de nem fiatalokkal, hanem 50 felettiekkel. Tibornak ez annyira megtetszett, hogy úgy döntött, ő is kipróbálja. Itthon kölcsönkért egy mountit és feltekert a Győrújbaráti-dombokra. Először szenvedett, de izgalmasnak kihívásnak találta és elhatározta, komolyan veszi. Nekiállt edzeni, a kerékpáros edzések mellett erőnléti felkészülést is tart, hetente több száz km-t teker, fut, súlyzózik, és egy spinning gépet is beszerzett otthonra. Kezdetben a GYAC korábbi kerékpáros szakosztályánál részt vett néhány csapatedzésen, ott sajátította el a technikát, azt, hogy a pedálfordulat a fontos és nem az erőből tekerés. Egyénileg indul a versenyeken, mountain bike maratonokon és kerékpár-teljesítmény túrákon méreti meg magát. A közelmúltban egy 200 km-es Balaton-felvidéki távot teljesített, több mint 2.200 méteres szintkülönbséggel, 9 és fél óra alatt. A versenyszellem, az adrenalinlöket mellett a táj szépsége miatt is bicajozik. ”Fantasztikus érzés volt, amikor kerekezve a dámvadak mellett, egyszer csak gondoltak egyet és ”átúsztak ” előttem a levegőben.” – meséli legutóbbi élményét a sportoló.
Tibor kerékpár-túrvezetői vizsgát is tett, így az idei évtől biciklis kirándulásokat szervez, többek között a Szigetközbe, a Bakonyba, a Vértesbe, a Gerecse-hegységbe, de kívánságra akár külföldre is elkalauzolja a kerekezőket.
„Minden csak elhatározás kérdése, kerékpározni pedig bármilyen életkorban lehet, a mozgás öröméért, az élményért, a csodálatos tájakért, az egészségünk megóvásáért – érdemes kipróbálni „– bíztat engem és mindenkit Laposa Tibor.