A lendületes évkezdésről Fűke Gézával, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatójával.
Mint a járvány előtti régi, szép időkben. Sűrű a menetrend, a Győri Filharmonikus Zenekar hétről hétre más bérletes koncertre készül. Egymást váltják a külföldi, világszínvonalú zenekarokból érkező szólisták és vendégkarmesterek, akik sorra méltatják a győri társulat országosan is kiemelkedő szakmai színvonalát, zenekari összhangzását és lelkületét.
,,Úgy fest, visszatértünk a normál menetrendhez, ez a mi természetes közegünk – válaszolja a fenti gondolatra Fűke Géza igazgató. – Az év vége kényelmesebbre, pihenősebbre sikerült, mint ahogy szokott lenni, hiszen a járvány miatt a külföldi fellépéseket lemondták a szervezők. De annál nagyobb lendülettel vágtunk neki a reményteljes új évnek, megsokasodtak a tennivalók, felpörgött a társulat.”
Kesselyák Gergely vezényletével a társulat egy igazán különleges programot ismerhetett meg, melyet áprilisban hallhatunk majd a Bartók Rádióban. Múlt héten Almási Zoltán, a Berlini Filharmonikus Zenekar hegedűművésze hangversenymesterként irányította a Győri Filharmonikus Zenekar Kamarazenekarát. A héten a fiatal Thomas Kornél debütál az együttes élén, Somodari Péterrel, a Bécsi Filharmonikus Zenekar csellóművészével. Követve az elmúlt hónapok gyakorlatát, a bérletes hangversenyeket rögzítik, az online felvételeket elérhetővé teszik a nagyközönség számára, sőt ezen koncerteket a Győr+ Rádióban is meghallgathatjuk.
,,Lehet streamelni és online koncertezni, de közönség nélkül mindez nagyon nehéz. Persze ezt az érzést egy profi társulat, mint a Győri Filharmonikus Zenekar tagjai a koncert felvételének pillanatában ki tudják kapcsolni. Bízom benne, hogy sokan látták a múlt heti online eseményt, a Művészetek Palotájából felvételről közvetítették a Budapesti Fesztiválzenekar idei Liszt–Berlioz maratonját, ahol a francia zeneszerző Fantasztikus szimfóniáját adtuk elő. Büszkén mondhatom, hogy Berkes Kálmán vezényletével egy teljes értékű, csodálatos előadás született. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben koncertezni mindig egy plusz töltet, még akkor is, ha üres. Kiválóan helytálltunk már harmadik alkalommal egy olyan eseményen, ahol az ország vezető szimfonikus zenekarai játszanak” – összegzi az élményt a társulat igazgatója.
A lendületes évkezdésből Fűke Géza klarinétművész sem maradhat ki. Igen, végre kezébe vehette a hangszert, és a Flesch Károly hangversenybérlet soron következő programjában mutatkozik be. ,,Mozart Gran Partita című darabja a kamarazene egyik csúcspontja. Jó volt végre újra muzsikusként helyet foglalni a társulatban.”
A járványügyi helyzetben adódott egy pályázati lehetőség, melynek értelmében a vidéki szimfonikus zenekarok koncertjeit élőben közvetítik. Ennek köszönhetően az infrastruktúrával nem rendelkező együttesek még több nézőhöz juthatnak el, ezen hangversenyek egyfajta kordokumentumok is, hiszen bemutatják, hogy az adott társulatok szakmai fejlődésükben hol és merre tartanak. Élőben élvezhetjük a Győri Filharmonikus Zenekar február 26-ai Rajna Martin, a március 9-ei Befejezetlen és a március 25-ei Korsten programját.
A sokak által várt Amadeus Live! márciusi dátuma pedig – az ismert okokból – későbbre tolódott, a filmzenei koncert lehetséges két új időpontja június 18-a vagy augusztus 31-e lesz.
A Győri Filharmonikus Zenekar 12 évvel ezelőtt egy következetes, szakmai munkába fogott Berkes Kálmán művészeti vezető irányításával. Győrött egy nemzetközi színvonalú társulat szolgálja a városlakókat, elérhetőek szeretnének lenni mindenki számára.
,,Szintet lépett az együttes, ugyanakkor mindig lehet jobban és jobban végezni a dolgunkat. A tavaszi térzenei koncertsorozatunkkal rengeteg szeretetet kaptunk vissza, ezt idén a város ünnepi, jubileumi évében is folytatjuk, nyáron a Zenélő udvarok című sorozatunkkal ajándékozzuk meg a győrieket.”
A szcénának emellett nagy szüksége van a műfaj társadalmasítására, a közönség fiatalítására. Fűke Géza ezt a tervezett győri hangversenyterem és az új kulturális negyed építésében látja megvalósulni. ,,Rengeteg tervünk van arra nézve, hogyan szólítsuk meg még szélesebb körben a különböző korosztályokat és társadalmi rétegeket. A Richter Teremben korlátozottak a lehetőségeink, az új hangversenyterem megépülésével csodákra számíthatnának tőlünk a győriek és a régióban élők” – fejezi ki reményét az igazgató.