Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját, ez a nap azóta számos országban, így Magyarországon is az áldozatok napja. Győrben a belvárosi Bűn- és Balesetmegelőzési Centrumban a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Áldozatsegítő Szolgálat kormánytisztviselője és a Győri Rendőrkapitányság áldozatvédelmi referense nyílt nappal várja az érdeklődőket.
Sokszor még csak nem is sejtjük, milyen könnyen válhatunk áldozattá vagy éppen azzal nem vagyunk tisztában, hogy ha már megtörtént a baj, akkor mit tehetünk, kihez fordulhatunk segítségért. A képzett szakemberek azért vannak, s azért várják a jelentkezéseket, hogy a megelőzésben és az utógondozásban is segíteni tudjanak.
Az Áldozatok Világnapján a megelőzésen és a tájékoztatáson van a fő hangsúly. Éppen ezért nyílt napot szerveztek, ahová bárki ellátogathat és felteheti azokat a kérdéseket, amelyek megfogalmazódtak benne a témával kapcsolatba. A válaszok mindegyiket személyre szabott lesz, azokat pedig a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Áldozatsegítő Szolgálat kormánytisztviselője és a Győri Rendőrkapitányság áldozatvédelmi referense adja majd meg.
Ezt a nyílt napot a Győri Rendőrkapitányság és a Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály Áldozatsegítő Szolgálata szervezi, amelyet Győrben 2021. február 22-én 10-15 óra között tartanak a belvárosi Bűn- és Balesetmegelőzési Centrumban, a Bajcsy-Zsilinszky út 38. szám alatt.
A nyílt napig sem árt azonban, ha megismerjük a legfontosabb információkat az Áldozatsegítő Szolgálattal kapcsolattal. A tudnivalók összeállításában a Győri Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakemberei voltak segítségünkre:
Kinek tud segíteni az Áldozatsegítő Szolgálat?
Elsősorban azoknak, akik Magyarországon akár közvetlenül, akár közvetett módon, valamely bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés áldozataivá váltak. Az Áldozatsegítő Szolgálat célja, hogy az elszenvedett bűncselekménnyel kapcsolatban felmerült érzelmi, lelki, anyagi és más problémák megoldásához segítséget nyújtson.
Hogyan tud segíteni az Áldozatsegítő Szolgálat?
A bűncselekmények és tulajdon elleni szabálysértések áldozatai számára felvilágosítást ad jogaikról, lehetőségeikről érzelmi támogatást nyújt elősegíti érdekeik érvényesítését jogi segítséget nyújt, szükség esetén akár ügyvédet is biztosítva az elkövetéstől számított 8 naptári napon belül beadott kérelem alapján azonnali pénzügyi segélyt adhat, krízishelyzet fennállása esetén.
Milyen gyakorlati segítséget kaphatnak az áldozatok?
Ha valaki áldozattá válik, számos olyan dolgot kénytelen intézni, ami nem mindennapos az ember életében, ezért kevésbé gyakorlott benne (pl. megtenni a feljelentést, eljárni a biztosítónál, pótolni ellopott okiratokat, stb.). Az Áldozatsegítő Szolgálat az áldozatok számára személyre szabott felvilágosítást nyújt alapvető jogaikról és az őket megillető ellátásokról. Szükség esetén más hatóságok nyomtatványainak kitöltésében és támogatások igénylésében is közreműködik, illetve segít felvenni a kapcsolatot olyan más szervekkel, önkormányzattal, akiktől további segítség kérhető vagy ahol a bűncselekmény miatt ügyintézés szükséges.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a támogatások térítés nélkül vehetők igénybe!