Nőtt a házasulási és a gyermekvállalási kedv, de emelkedett a válások száma is – ez derül ki a győri Anyakönyvi Hivatal tavalyi adataiból. A részletekről Kun Mária, a hivatal vezetője számolt be lapunknak.
Az esküvői szertartásokat is érintették a világjárvány elleni védekezés miatt bevezetett intézkedések. Ezeket betartva zajlottak a ceremóniák, míg tavasszal maszk nélkül és maximum 15-en vehettek részt az eseményen, addig novembertől már maszkban és a tanúkon kívül csak a legközelebbi hozzátartozók lehetnek jelen a Zichy-palotában megtartott esküvőn. A párok közül sokan tervezik, ha majd lehetséges lesz, méltó körülmények között, a családdal, a barátokkal megünneplik a házasságukat, egyházi keretek között vagy szertartásvezetővel – emelte ki az anyakönyvvezető.
Tavaly 1033 pár mondta ki a boldogító igent, míg egy évvel korábban 1008-an. Sok pár kért és kapott felmentést a kötelező 30 napos várakozási idő alól, az indok a babaváró hitel, a CSOK-igénylés volt, mert már útban volt a baba. Mint ismeretes, ezeket a kormányzati támogatásokat csak házaspárok igényelhetik. A szakember úgy véli, az elmúlt években ezek a támogatások, kedvezmények ösztönzőleg hatottak a fiatalokra, ezért nőtt a házasulási és a gyermekvállalási kedv.
Az esküvők többségét az elmúlt években általában hétvégén tartották, tavaly viszont a házasságkötések közel kétharmada kedden és pénteken zajlott. Ebből az is következik, hogy a ceremóniára érkezők már nem feltétlenül esküvői ruhában, hanem csak ünnepi öltözetben álltak anyakönyvvezető elé.
„Csak beszaladunk két tanúval aláírni a papírokat” – idézte a házasságkötési szándékukat bejelentők gyakori mondatát Kun Mária. Míg korábban egy évre előre bejelentkeztek, manapság a lehetséges leghamarabbi időpontot keresik, foglalják le a párok.
Annak ellenére, hogy gyakorlatilag le van zárva az ország, 46 külföldi állampolgár kötött házasságot Győrben, többségében szlovákok, ukránok, szerbek, de volt dél-koreai, török, kínai, osztrák és ausztrál is. Bejegyzett élettársi kapcsolat 2 volt tavaly és már idénre is van jelentkező. A válások száma tavaly 295, egy évvel korábban 252 volt.
Az elmúlt évben 3093 gyermek született 549-cel több, mint 2019-ben. A lányoknak leggyakrabban Anna, Hanna, Léna, Zoé, Olívia, Boglárka, Emma, Jázmin, Zsófia, Róza nevet adtak. A fiúknál a népszerűségi sorrend Máté, Dominik, Bence, Dániel, Zalán, Noel, Milán, Áron, Benedek, Botond, Levente, Zétény. Divat, hogy a szülők különleges nevet választanak gyermeküknek. Tavaly többek mellett Áfonya, Bié, Dzsamilla, Helza, Nia, Rezeda, Rózabella, Szira, Száva, Szabóca, Mici, Gemma, Ziva, Bítia, Tíra és Zelda nevű lányokat anyakönyveztek. A fiúk esetében találunk Bajnok, Ben, Bors, Beriá, Doma, Dáriusz, Hektor, Junior, Merse, Náron, Laurent, Mateó, Sólyom, Szven, Trisztán, Tétény, Nadira és Szeverin névre keresztelt gyereket is.
Az elmúlt évben 2805 honfitársunk hunyt el, 478-cal többen, mint egy évvel korábban. Ennek oka nem csupán a járványban keresendő, hanem annak is betudható, hogy a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház egyre nagyobb területet lát el, egyre jelentősebb szerepet tölt be a magas szintű gyógyításban, a regionális ellátásban – hangsúlyozta a hivatalvezető.