Magvassy Mihály, Fruhmann Antal és Arany Dániel is a Révai gimnázium elődiskoláinak oktatói voltak – ez derül ki Biczó Zalán legújabb Életrajzi lexikonából.
A Széchenyi István Egyetem könyvtárosa újabb életrajzi lexikont állított össze a múltban élt győri személyekről. Az orvosok, jogászok, vagongyári mérnökök, tisztviselők és leánygimnázium tanárokról szóló munkák után ezúttal a Révai Miklós Gimnázium elődiskoláinak oktatóiról emlékezett meg a helyismereti kutató.
A hajdani főreáliskola, alreáltanoda és rajziskola közel 140 oktatóját mutatja be az új kiadvány. „A korabeli Győr ismert tanárszemélyiségei mind megjelennek a friss emlékkönyvben. Nehéz kiemelni bárkit is a régiek közül: nagyon sokak életpályája indulását segítették elő a tanárok.” – hangsúlyozta a szerző.
Mindazok belekerültek a könyvbe, akik 1935-ig tanítottak ezekben az iskolában.
Az alreáltanoda éveiből Klupák Nándor, Mogyoróssy Pál, Mayrhofer József, Czedzidlowsky Jakab, Lipthay János, Stuppacher Lajos, Teveli Varga József, Winterl Antal, Landthaller Gyula, Czellner Károly, Magvassy Mihály, Gottl Rezső és Polányi Ferenc nevét említette Biczó Zalán.
A híres főreálsikolai korszakból a matematikus Arany Dániel, a természettudós Polgár Sándor és mások mellett például rajztanárok, festőművészek Fruman Antal, Kássa Gábor, Holló Alajos, Hölszky Sándor, Hieronymi Ottó Ferenc, valamint tornatanítók Czedzidlowsky Jakab, Magvassy Mihály, Szőts László alakját is felidézte a könyvtáros.
„A kutatás alapjait a főreáliskola értesítői adták, amelyekben pontos leírásokat találtam az áthelyezésekről, a kinevezésekről, a különböző tisztségekről, az alreáltanodában és főreáliskolában tanítók személyes adatairól. A Győr Megyei Jogú Város Levéltárában fellelt illetőségi törzslapok és régi anyakönyvek alapján egészítettem ki az évkönyvekben találtakat.” – elevenítette fel kutatási módszerét a szerző.
Biczó Zalán az oktatók társadalmi és közéleti szerepvállalását is feltérképezte, így többek mellett dr. Kovács Zoltán életútja is, aki Kovács Margit képzőművész édesapja volt. Az első világháború az oktatók közül is sok áldozatot követelt. Lomniczer Róbert, Sümeghy Ferenc, Szőgyi László, Turcsek Tádé, Varga Antal – az elhunytaknak is emléket állít e könyv. Olvashatunk Turóczi Jánosról is, akinek harctéri tapasztalatait és csodás gyógyulásának körülményeit a Győri Hírlap több közleményben is hírül adta.