A koponya szelleme – Tudósok vizsgálták Szent László hermáját VIDEÓVAL
A szakemberek szerint nagy a valószínűsége annak, hogy a Szent László ereklye valódi, a csontok királyunktól származnak- számoltak be a tudósok az ereklye szeptemberi vizsgálatának eredményeiről csütörtökön a Hittudományi Főiskolán.
A Győri Bazilika Héderváry-kápolnájában őrzött, Szent László királyunknak tulajdonított koponyát az ereklyetartóból kivették és természettudományos vizsgálatoknak, méréseknek vetették alá. A koponyát utoljára 150 évvel ezelőtt, Simor János győri püspökségének idején érintette emberi kéz. Most elsősorban antropológiai mérések, tipizálások, anatómiai, alaktani vizsgálatok történtek.
A szakemberek megállapították, a koponyát eredetileg földbe temették, majd hosszú évszázadokon keresztül speciális körülmények között, kőszarkofágban és fém ereklyetartóban tárolták. A koponya egy 50-60 éves kora között elhunyt férfié. Három fogat találtak, amelyek kopottak, de épek.
Megtörténik az ereklye DNS vizsgálata is, bár nincs összehasonlítási alap, eddig ugyanis még nem történt DNS-tipizálás az Árpád-házi királyok temetkezési helyéről származó csontmaradványokból. A mintavételre a fogat használták a kutatók.
A koponyáról 3D digitalizáló módszerrel is készültek felvételek, amivel a koponya térbeli kiterjedését lehet bemutatni, bármikor hitelesen rekonstruálni. CT vizsgálattal mutatták ki, hogy Szent László koponyáján jóindulatú csontdaganat volt.
A CT-felvétel során rögzített adatokból matematikai módszerrel egy 3D modell készült, majd 3D nyomtatással Szent László koponyájáról hiteles másolat, valamint virtuális kép is készült. Ennek a modellnek a felhasználásával a későbbiekben plasztikus arcrekonstrukcióra is sor kerülhet. A koponyaereklyén elvégzett vizsgálatok eredményeinek kiértékelése még zajlik.
Földvári Gabriella
Fotó: Nagy Károly Zsolt
Kapcsolódó videó ITT.