A közösségi közlekedés komplex fejlesztése Győrben
A közösségi autóbusz-közlekedés átalakítása révén vonzóbbá válhat a buszos közlekedés Győrben. Két újabb sikeres pályázat révén pedig tovább fejleszthetik a város közösségi közlekedési rendszerét.
Az autóbuszokon kiépített utas tájékoztatási rendszerhez kapcsolódóan rendeztek konferenciát a városházán kedden, ahol a most megvalósult fejlesztés mellett két nyertes pályázatról, és a jövőbeni tervekről is beszámoltak a szakemberek.
Mint ismeretes, a város és a Kisalföld Volán több mint félmilliárd forintot nyert Győr közösségi autóbusz-közlekedésének átalakítására. A kiépült rendszer éles tesztüzeme a napokban zárult, ezzel Győr olyan városokhoz csatlakozott az utas tájékoztatás terén, mint London, Párizs, vagy Graz.
A cél az volt, hogy a rendszer valamennyi városrészt érintse, vagyis a településrészek központi megállóiba telepítették le az úgynevezett totemoszlopokat (információs táblákat) és jegykiadó automatákat. Utóbbiak éles tesztüzeme a héten kezdődik.
A megállók modernizálásával párhuzamosan zajlott az autóbuszok műszaki fejlesztése, a háttér kiépítése. Több mint száz helyi járatú autóbuszba szerelték be a szükséges technikai eszközöket, a GPS alapú fedélzeti számítógépeket. Az utasok hangos és képes tájékoztatást kapnak a következő megállóról, átszállási lehetőségről.
Az elmúlt héten a zöldút-kérő funkció tesztüzeme is lezajlott, így a város öt kereszteződésében az oda érkező járatok szükség esetén plusz zöld időt kapnak. Ezek a kereszteződések: Bácsai u – Körtöltés u. – Szabadrév u., Nagy Imre u. – Mónus I. u., Ipar u. – Puskás T. u., Ipar u. – Nagysándor J. u., Jereváni u. – József A. u. Ezekben a csomópontokban a piros jelzés rövidítés, a zöld jelzés nyújtás és a zöldút-kérő funkció is működik.
Révi Zsolt a konferencián a jövőről is beszélt. Mint mondta, Győr sikeresen pályázott a Közlekedés Operatív Program keretein belül a városi és elővárosi közösségi közlekedési rendszer fejlesztésének, illetve intermodális csomópont kialakításának előkészítésére.
A pályázati forrást két komplex megvalósíthatósági tanulmányra fordíthatja a város, amelyek közös célkitűzése Győr és elővárosa közlekedésének átfogó felülvizsgálata a fenntartható közlekedésfejlesztés és szervezés jegyében.
A megvalósíthatósági tanulmányok a város közlekedési problémáira keresik a megoldásokat alapos forgalmi vizsgálatok, forgalomszámlálások, utasszámlálások, utas-kikérdezések, parkolási vizsgálat, a kerékpáros forgalom vizsgálata segítségével. Ezek a tanulmányok várhatóan 2012 decemberére készülnek el.
Papp Zsolt György