Gézagyerek: Kortárs darab a győri színházban – Videóval!
A Gézagyerek című, mai magyar drámát mutatja be szombaton a Győri Nemzeti Színház társulata. A kőfejtőben kőnézőnek alkalmazott autista fiú lázadásának történetét Háy János saját, azonos című novellájából írta át színművé. A szombati premier rendezője Forgács Péter. A címszereplőt Posonyi Takács László alakítja. A színész fél éve minden héten kétszer a nyúli Márton lakóotthonban tölti délutánjait.
Úgy hallottam, rendhagyó módon készült a címszerepre. Miért gondolta úgy, hogy személyes tapasztalatokat kell gyűjtenie az autisták világáról?
Sokáig az orvostudomány számára is fehér folt volt az autizmus, talán az utóbbi húsz-harminc évben történt előrelépés. Ez nem olyan szerep, hogy sánta az illető, tehát sántítok. Oda kell menni közéjük, velük élni, figyelni minden rezdülésüket, ami zártságuk miatt egyáltalán nem egyszerű, s utána lehet megpróbálni eljátszani. Talán nem is lehet, legfeljebb törekedni rá. Hálás vagyok a nyúli Márton lakóotthoniaknak, hogy beengedtek maguk közé.
Ön egy alapvetően vidám, jó kedélyű színész, amit legutóbb az Ágacska mesében, Dani kacsaként is bizonyított. Most egy dráma főszerepelője, olyan hőst alakít, akinek egy csepp humora sincs. Melyik világ áll közelebb önhöz?
A színészet nem kívánságműsor. Amit rám osztanak, megpróbálom a legjobb tudásom szerint eljátszani, legyen az dráma vagy vígjáték. Szerencsés vagyok, hogy mindkét műfajban számítanak rám.
Pásztor Erzsi, a 75 éves, Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas művésznő a partnere. Milyen vele együtt dolgozni?
Pásztor Erzsi egy élő legenda. Csak hálát adhatok a sorsnak, hogy egyáltalán levegőt vehetek mellette
Mit üzen a győri közönségnek, mire készüljenek, ha megnézik a darabot?
Várom őket szeretettel, már ha lesz hangom és ebből kifolyólag egyáltalán én játszom a szerepet. Kérem, ha megnézték, utána gondolatban küldjenek egy mosolyt minden autizmussal élőnek. Higgyék el, ők már azért is nagyon hálásak!
A Gézagyerek
Háy János drámájának falujában a „hibás” Géza váratlanul munkához jut: a kőfejtő futószalagját felügyeli. Rendkívüli helyzet esetén a szalagot le kell állítania, de mivel hónapokig nem történik semmi ilyesmi, Géza egyre rosszabbul érzi magát, míg végül munkatársai kegyetlen tréfája következtében visszasüllyed korábbi katatón állapotába. Géza tragédiájának oka humorérzékének teljes hiánya. Számára a dolgok egyértelműek, nincs érzéke a tréfához, a világ igenekből és nemekből áll.
Forgács Péter, a rendező
– A Gézagyerek kapcsán azt találom izgalmasnak, hogy a közönségnek ugyanazt a valóságot mutatom, mint amit Háy János elképzelt. Azok az írók, akiknek a műveit eddig bemutattuk, mind azt mondták, hogy végre az látható, az elevenedik meg a színen, amit leírtak. Igyekszem a rendezésben arra törekedni, hogy a vizuális világ mellett megmaradjon a mű eredeti üzenete.
Kiállítás, premier előtt
A szombati premier előtt, fél héttől kiállítás nyílik a színház Csillár szintjén a nyúli otthonban élő fiatalok kézműves alkotásiból. Köszöntőt mond Forgács Péter, a színház igazgatója, a kiállítást megnyitja dr. Fekete Gáborné, a „Híd a jövőbe” alapítvány titkára. Az otthon fiataljai koncerttel is készülnek az eseményre.
Földvári Gabriella
kapcsolódó videónkat ITT nézheti meg!