Válogatás a Vasilescu Gyűjteményből
A Városi Művészeti Múzeum (Győr, Nefelejcs köz 3.) kiállítást rendez február 15. és március 31. között a Vasilescu Gyűjtemény bemutatására. A tárlat – a hétfők kivételével – naponta, 10 és 18 óra között látogatható.
Id. Vasilescu János XX. századi képzőművészeti gyűjteménye, a Vasilescu Gyűjtemény, első alkalommal 2005. februárjától volt látható a Városi Művészeti Múzeum Képtárában. A Romániából származó, Magyarországon letelepedett műszaki feltaláló és sikeres vállalkozó a hatvanas évektől kezdett magyar képzőművészeti alkotásokat vásárolni. Gyűjteményét 2002-ig folyamatosan bővítette, majd közkinccsé kívánta tenni, ezért 2004-ben pályázatot írt ki vidéki múzeumok számára, és e pályázatot Győr városa nyerte el. A helyszín a felújított zsinagóga lett, ahol 2006. augusztus 12-től állandó kiállításként látogatható a Vasilescu Gyűjtemény.
A műveket közös szellemi arculat köti össze a gyűjtővel, és egymással, mivel minden egyes darab gyűjteménybe kerülését komoly mérlegelés előzte meg. A mintegy hatvan évet átfogó kollekcióban az alkotások a magyar művészet filozofikus vonulatát képviselik. Összetett jelentés, mély emberi tartalmak és koruk új művészi törekvéseinek megjelenítői.
A gyűjtemény Törzsét Ország Lili festményei alkotják. A művész szellemi elődei és művésztársai közül nagyon jelentősek Bálint Endre, Korniss Dezső, Vilt Tibor, Schaár Erzsébet, Hencze Tamás, Deim Pál és Nádler István alkotásai, köztük remekművek sokasága.
Számos további fontos festészeti és grafikai alkotást tartalmaz a gyűjtemény, így pl. Victor Vasarely, Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Gyarmathy Tihamér, Anna Margit, Kondor Béla, Martyn Ferenc, Keserü Ilona, Maurer Dóra és Bullás József munkáit.
A kisplasztikák alkotói között Vedres Márk, Kerényi Jenő, Medgyessy Ferenc, Pierre Székely, Vígh Tamás és Asszonyi Tamás nevével találkozunk.
Az időszaki kiállítás a Városi Művészeti Múzeum Vasilescu Gyűjteményének raktárban őrzött alkotásaiból áll, melyek a közönség számára ritkán tekinthetők meg, így különleges élményt nyújtanak a műértő látogatónak.
Kép: Tóth Ágnes: Vasilescu János portré