Új rendszám bevezetése előtt állunk, hiszen rövidesen elfogy a három betűből, három számból és egy nagy H betűből álló formátum variációs lehetősége. Magyarországon a rendszámokat 1990 februári megalakulása óta a Plaket Kft. gyártja Győrben. A 62 millió 200 ezer forint jegyzett tőkével, négy tulajdonos által létrehozott vállalat központja Budapesten, a Sasadi utcában található, ám a gyártó tevékenység városunkban folyik.
A rendszerváltás környékén gazdasági, versenyjogi viták és perfenyegetések után nyerte el a Plaket Fémtáblakészítő Forgalmazó Kft. a rendszámgyártás kizárólagos lehetőségét. Az ehhez szükséges korszerű berendezéseket a cég beszerezte. A tevékenység gépesítését és a társaság hatékonyságát jelzi, hogy az összes rendszámtáblát gyártó és az elveszítetteket pótló cégnek az idei kimutatás szerint 45 dolgozója van. Elveszett vagy egyedi rendszámtáblákat kizárólag a a kormányhivataloknál bejelentett és jóváhagyott igény szerint készítenek.
Az új rendszámtáblák formájáról, bevezetéséről szóló kormányrendelet valószínűleg még az idén májusban megjelenik. Bevezetését a jövő év tavaszától tervezik.
A Magyar Autóklub lapja ugyan közölt már egy még nem hivatalos tervet, mely szerint eggyel több szám kerül a táblára, melyen rajta lesz a magyar címer is. Érdeklődésünkre egyelőre nem erősítették meg, hogy valóban ilyen lesz az új rendszámtábla.
A rendszámtáblák gyártásáért a rendszerváltás idején azért alakult ki igen kemény gazdasági harc, mert hatóság által megrendelt termékről van szó, amelynek a piaca biztos és hosszú távú, hiszen rendszámtábla minden autóra kötelező.
A Plaket Kft. a fő profiljának számító rendszámok készítése mellett egyebek mellett utcanévtáblákat is készít. Az 1990-es évek elején egy határmenti szállodában beszéltem a győri cég egyik meghatározó, főleg Bécsben élő tulajdonosával, aki elmesélte: nagy terve az, hogy bejussanak a kínai piacra. Ott nem is elsősorban rendszámtáblákat akarnak gyártani, hanem házszámokat. A kínai hatóságok ugyanis azt tervezték, hogy minden egyes házra ugyanolyan formátumú házszámot helyeztetnek ki. Erre adott vegyesvállalati ajánlatot – azt nem tudom, hogy hivatalosan vagy csak informálisan – a Plaket kft.
Miután ezt T. úr elmondta, azt is közölte: neki ebben már nem lesz szerepe, halálosan beteg, napok vannak hátra az életéből, s már gondoskodott az általa támogatott, valószínűleg örökbe is fogadott több gyermek sorsáról. Miután a rendszerváltástól végigkövettem a rendszámgyártás körüli vitákat, megköszönte a figyelmet – noha nem minden írásommal értett egyet -, elbúcsúzott, s két hét múlva elhunyt.
Hivatalosan egyelőre nem jelentették be, hogy az új rendszámokat is a Plaket gyártja, de referenciái, gyakorlata alapján valószínűsíthetően továbbra is városunkban marad ez a tevékenység