Győr+
2012.08.05. 10:51

Nemezelés, a népszerű kézműves iparág

Róbert Vanda győri textilművész nemezeléssel készít hétköznapi használati tárgyakat és kiállításokon megcsodálható művészi alkotásokat. Munkáját tisztelők és tanítványok egyre gyarapodó tábora figyeli.

Azt hiszem, nem árt, ha az alapoknál kezdjük. Tulajdonképpen mi is az a nemez, a nemezelés?

A nemez filcszerű, vastag anyag. Meleg és viszonylag vízálló. Ezek a jó tulajdonságai, amelyek miatt a legkülönbözőbb használati tárgyakat készítik belőle. A nemezelés lényege, hogy meleg vízzel és kevés szappannal öszszedolgozzuk a gyapjút. A gyapjúszálak a meleg víz hatására összehúzódnak, a dörzsölés, nyomkodás hatására egymásba akadnak. Innen a nemezelés neve. Ez az alap, de rengeteg technika létezik. Lehet szabni, varrni, festeni, díszíteni.

Mit tudunk a nemezelés múltjáról, eredetéről?

Herman Ottó az ősmesterségek közé sorolta, s valóban ősrégi, Ázsiából származó technikáról van szó. A nomádok a juhok gyapjának felhasználásával készítettek jurtákat, takarókat, ruhákat. Így készültek a csikóskalapok és a nyergek is. Egy időre elfeledkeztek róla az emberek,napjainkban azonban újra felfedezték a nemezt, s egyre több használati tárgy, művészi alkotás készül a régi technikával, a mai ízlésvilágnak megfelelően.

Ön hogyan ismerkedett meg a nemezeléssel?

Esztétikát tanultam a pécsi egyetemen, amikor megjelent az első ismeretterjesztő könyv ebben a témában. Nekem is, édesanyámnak is megtetszett a dolog, de akkoriban csak neki volt ideje ezzel foglalkozni. Én akkor döntöttem el, hogy nemezelő leszek, amikor anyukám nyíregyházi kiállításán megismertem későbbi mesterem, Kaszás Ákos munkáit.

Azt mi dönti el, hogy milyen tárgyakat készít, milyen technikát alkalmaz?

Több korszakom volt, sokféle technikát kipróbáltam, de elsősorban a használati tárgyak, a táskák, szőnyegek, lakástextilek, ruhák, kiegészítők érdekelnek. A minták és a színek is változtak, az alapot a natúr, visszafogott gyapjúszínek és a geometrikus motívumok adták. Számos technika létezik, például a zsinóros díszítés, a rátétes minták, az applikált díszítés vagy a kézi tűzéssel díszített nemez. Én szeretek mindent kipróbálni. Kaszás Ákos mesterem a szkíta, avar motívumokkal kísérletezett, nekem a mongol, a tibeti, a kínai motívumvilágtetszett meg. Szenvedélyesen kutatom ezeket a múzeumokban, könyvtá- rakban, levéltárakban.

Min dolgozik, milyen tervei vannak, hol láthatjuk a munkáit legközelebb?

Mostanában kezdtem el művészi munkákkal foglalkozni, installációkat, nemezszobrokat készítek. Új technikával is kísérletezek, a nemezt textíliával vegyítem. Emellett készülök a mesterségek ünnepére, amin minden év augusztus 20-án részt veszek a fővárosban. Még egy tervem van, több hölgygyel közösen szeretnénk feldíszíteni a város egy-egy fáját, utcabútorát saját kézműves munkáinkkal. Én egy fa törzsét tervezem nemezzel bevonni.

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor