Győr+
2012.08.12. 13:17

A gyógynövénykertben az öröm és a játék is megterem

A Pannonhalmi Gyógynövénykert gyógynövényházába kétféle ember érkezik általában, ami közös bennük, hogy nyugalmat találnak. A közelgő Gyógynövényhét kapcsán beszélgettünk a kert vezetőjével, aki mesélt a náluk megtalálható öt legnépszerűbb növény hatásairól is.

„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az embert utolérje a lelke, mint az indiánt, aki miután leszállt a vonatról, ül még egy ideig, hogy a szellemét megvárja, mert a teste olyan gyorsan utazott. Ez egy olyan hely, ahol hagyunk időt a nézelődésre, soha senkit nem siettetünk. Ez itt nem arról szól, hogy fogyasszon a vendég és adja át a helyét, hanem hogy elszöszmötölhessen a gyógynövényes kertben, vagy igyon egy levendulaszörpöt, teát – mutatott körbe Pottyondy Ákos, a gyógynövénykert vezetője, aki szerint a hely csendes oázis a főapátság évente 150 ezer vendéget fogadó komplexumában. Az apátság és a kert közötti arborétum egyfajta szűrő, miáltal többnyire kétféle ember érkezik le a völgybe: az egyik tényleg a kertet keresi, a másiknak meg van ideje csámborogni, és odatalál.

„A látogatószám töredéke a fentinek, ezért ez egy nyugodtabb szeglete az apátságnak. De ennek ellenéreszeretnénk élettel megtölteni. Második éve szervezünk programokat, melyeket azokhoz a munkálatokhoz kötünk, amik zajlanak a kertben. Ilyenek a Levendulahetek, illetve a hamarosan kezdődő Gyógynövényhét”- mondta, és hozzátette, szerencsés a dátum, ugyanis augusztus 15-e Nagyboldogasszony napja, ami a magyar néphagyományban mindig is gyógyító ünnep volt, illetve egy másik jeles napig, augusztus 20-ig tart.

A programok ingyenesek és két részre oszthatók: a szervezők egyrészt megismertetik a látogatókkal a kertben található gyógynövényeket, megtekinthető a lepárlóépület és a Gyógynövényház, elmesélik, hogy éppen milyen munkák zajlanak a kertben, illetve hogy mire jók azok a növények, amikkel foglalkoznak. Ezeken túl mindennap lesznek különféle kézműves foglalkozások, egyes napokon lovas kocsival gyógynövénytúrára viszik az érdeklődőket, 15-én pedig gyógynövényáldás lesz, melyet Hortobágyi Cirill perjel atya tart. Ide mindenki hozhat otthonról gyógyhatású készítményeket, kenőcsöket, szörpöket.

„Tavaly a környék összes „vajákos birije” itt volt – fűzte hozzá Pottyondy Ákos, és folytatta tovább a programok ismertetését: a tudás átadása mellett a másik fő szempont, hogy mindenki jól érezze magát. A gyógynövénykert soha nem csak a bajról szólt, a fűszerek, amikkel ételeket lehet finommá tenni, ugyanúgy itt teremnek, mint a különböző füvek, amikből likőröket, koktélokat, limonádékat készíthetünk.

Fontos szempont, hogy a természetből fakadó örömöt, játékot megmutassuk. Lényeges, hogy jól érezzük magunkat lelkileg is, a pozitív életszemlé-ethez pedig hozzátartozik egy finom limonádé, vagy egy különleges ürmös, azaz gyógynövényes bor, amik szintén kóstolhatók majd. Jön egy masszázszsal és nemezeléssel foglalkozó család is, akik a dögönyözőjurtájukban fogjákazítani a vendégeket.” A gyógynövénykert vezetője a célközönségről elmondta, szeretnék azt a réteget megszólítani, akik művészeti, hagyományőrző fesztiválokra járnak. Ennek érdekében nép- és világzenei koncerteket szerveznek – nagy sikerrel. Esténként beállítják a zenekart a gyógynövényparcellák közé, és az emberek teát, gyógynövénylikőrt vagy bort kortyolgatva leülhetnek a hársfák árnyékába, úgy hallgatják a zenét. A következő ingyenes koncert a Gyógynövényhét lezárásaként augusztus 20-án lesz táncházzal, Pál István „Szalonna” és Bandája lép fel.

A gyógynövénytúrákon résztvevők megismerkedhetnek a főapátság öt legfontosabb gyógynövényével, melyekkel a legnagyobb mennyiségben foglalkoznak: a levendulával, a kakukkfűvel, a zsályával, a citromfűvel és a mentával.

Pottyondy Ákos elmondta, a legtöbb gyógynövénynek van egy fő hatása, de ugyanazt a növényt sok bajra és örömre lehet hasznosítani. A levendula főként kedélyjavító hatásáról ismert, például síró gyermek párnájára csepegtetve, vagy párologtatóba téve nyugalmat hoz.

Moly távoltartó hatásáról is híres, és amit talán kevesebben tudnak, hogy égési sérülésekre is gyógy ír. A kakukkfű a tüdő és a légutak orvossága elsődleges hatását tekintve, az egyik legerősebb gyógynövény, főként inhalálva. A zsálya a felső légutak bajai ra jó, torok- és mandulagyulladásra és szájfertőtlenítésre például. Azt azért érdemes róla tudni, hogy a másnaposság kellemetlen tüneteit felerősíti. A citromfű szintén vírusölő hatással bíró növény, herpeszes problémákra hasznos többek között. A menta is fertőtlenítő hatású, nem véletlen, hogy a legtöbb fogkrém, szájvíz eredetileg igazi mentával készül. Elpusztítja a baktériumokat, ezáltal szünteti meg a kellemetlen leheletet. A gyomornyugtató hatása is kiemelhető, kiadósabb étkezés után a rágó azért is jól esik, mert hűsíti a gyomrot.

Pannonhalmán évezredes hagyománya van a gyógynövénytermesztésnek, az ezt igazoló első okirat 1201- ből való, de feltételezhető, hogy már korábban is foglalkoztak ezzel a szerzetesek. „A menta vagy a zsálya 500 évvel ezelőtt is ugyanarra volt jó, mint most. Biztos lehetek benne, hogy egy 1735-ös recept most, 2012-ben is ugyanazokra a problémákra és örömökre használható. Az egy másik kérdés, hogy a világ változik az ember körül, nagyon sok olyan probléma van ma, ami évszázadokkal ezelőtt nem volt, amik a mai életmódunkból fakadnak. Amikor azon gondolkozunk, hogy milyen termékeket dobjunk a piacra, akkor annak ellenére, hogy van mögöttünk egy 1000 éves gyógyászati múlt, a mai problémákra kell reagálni. Nem egy középkori restauráció folyik itt, hanem a hagyományok alapján a mai kor problémáira adunk válaszokat” – zárta szavait.

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Szigethy Teodóra, O. Jakócs Péter