Győr+
2013.01.12. 09:10

Jókedvet ír elő a báli illemkódex

A farsang vízkereszt napján, január 6-án kezdődik és hamvazószerdáig, a húsvétot megelőző negyvennapos böjt beköszöntéig tart. A szezon vége mozgó dátum, idén február 12-re esik.

A farsangot a 15. század óta kísérik vidám, táncos mulatságok, s hagyományaink szerint ez a lakodalmak, a télűző játékok, felvonulások ideje is. Magyarországra a németek hozták a farsangi szokásokat, már Mátyás udvarában divat volt az álarcos vigasság. A hamvazószerda utáni napon a böjtöt még felfüggesztették, hogy a farsangi maradékot elfogyaszthassák. Ez a torkos csütörtök, amit manapság árengedményekkel ünnepelnek meg a vendéglők. A jeles akció idén Bálint-, vagyis Valentin-napra esne, így időpontját a turisztikai hivatal központi ajánlására január 31-re módosították. Győr nem szűkölködik farsangi mulatságokban, az idei szezont a tízéves médiabál nyitja január 12-én az egyetemi sportcsarnokban, sok újdonságot és különlegességet ígérve az évforduló jegyében. A nyitótáncot a szintén jubiláló Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola növendékei vállalták magukra.

 

Ugyanezen a napon tartják a kamara tizenegyedik iparos bálját. A Kristály étteremben meglepetésvendéggel várják a mulatni vágyókat. A Kristály étterem ad otthont a sváb bálnak is január 26-án, a talpalávalót a Volksband harmonikazenekar szolgáltatja. A tavaly felelevenített hagyományokat folytatva idén január 18-án, pénteken este hétkor kezdődik a Szent Imre-bál szintén a Kristály étteremben, a Szent Imre Plébániatemplom szervezésében.

 

A „Süss fel Nap” alapítvány jótékonysági bálját január 19-én tartják. A rangos győri bálok közül idén elmarad többek között a lokálpatrióták, az orvosok és a gyógyszerészek mulatsága, de nélkülük is bővében leszünk a szakmák, cégek, kamarák, alapítványok, szervezetek, intézmények munkahelyi és baráti összejöveteleinek. A bencés öregdiákokat január 26-án, szombaton fél héttől várják a gimnázium felújított dísztermében báli összejövetelre.

 

A Barokk Bált idén huszonegyedik alkalommal, február 9-én rendezik meg a Zichy-palota termeiben. Muzsikáról a Musica Historica Együttes gondoskodik, s az erdélyi Passeggio táncegyüttes tart bemutatót. A résztvevők Kovács Gábor segítségével tanulhatják meg a korabeli táncokat, a szórakoztatás Zugmann Zoltán ceremóniamester feladata lesz.

 

A turisztikai szakma bálja február 22-én 19 órakor a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János karának rendezvénycsarnokában kezdődik, a zenét a Galaxy tánczenekar szolgáltatja.

 

A farsangi illemkódex megköveteli, hogy aki bálba megy, annak jókedve legyen, s ezt küllemével is jelezze. A férfiaknál elengedhetetlen az elegáns öltöny, a nőknél pedig a báli ruha, amelyek esetében az ultranőies, azaz a testet követő vonal a divat. Az estélyik fényét gyöngy, hímzés, tüll, strassz emelheti. A szezon színesnek ígérkezik, kedvelt a meggypiros, a fukszia, a kék és a zöld, de természetesen egy letisztult fekete ruhával sem nyúlhatunk mellé. A nagyestélyik mellett ma már természetesen a különleges koktélruhák is elfogadottak az ilyen eseményeken.

 

A divatszakértők azt tanácsolják, bátran használjuk a kiegészítők gazdag tárát is. A mulatságok közkedvelt kelléke például az álarc, amely lehet papír, műanyag vagy éppen textil, de aki igazán divatos szeretne lenni, nem adja alább a testfestésnél. A szakember, Zink Adél henna- és testfestő szerint az a fontos, hogy olyan álarcot válasszunk, ami az arcformánknak előnyös. A forma, a díszítés fantázia dolga, hiszen ilyenkor minden megengedett, a lényeg, hogy jól érezzük magunkat. A hennafestés olyan testrészre ajánlott, amely jól látható. Ilyen a dekoltázs, a nyak, a kar, a tarkó vagy éppen a kézfej. Ha elegáns farsangi mulatságra vagyunk hivatalosak, válasszunk finom és elegáns motívumot, ami illik a ruhánkhoz. Ha jelmezes mulatságba készülünk, jelmezünkhöz illő mintát használjunk, nem elfelejtve, hogy a henna hetekig a bőrünkön marad. A testfestékkel készült motívumok, az apró virág- vagy indaminták a bál végeztével eltűnnek. Ezek a típusú testfestések kifejezetten a ruha kiegészítői lehetnek, apró kövekkel, csillámokkal díszítve, így inkább ékszerként, mintsem testfestésként funkcionálnak.

 

Pitsch Brigitta profi sminkes azt tanácsolja, farsangkor engedjük el a fantáziánkat. Meríthetünk ötletet mesékből, filmekből, könyvekből, a lényeg, hogy az öltözékhez igazítsuk a sminkünket. Színekben és formákban ilyenkor nincs trend vagy elvárás, talán csak a bátorság kötelező. Legegyszerűbb, ha választunk egy sminket az internetről, s megpróbálunk hozzá hasonlót készíteni. Nincsenek határok, a füstös szem lehet feketébb, a tusvonal lehet nagyobb. Használhatunk díszítő köveket, s elengedhetetlen kellék a műszempilla is.

 

A frizura akkor trendi, ha bubi, egyébként a kicsit kusza, oldalra fésült, hullámos hajat, a természetes színeket ajánlják a mesterfodrászok. A hosszú hajú hölgyek fonatot hordhatnak báli kiegészítőkkel.

 

Földvári Gabriella