Győr+
2013.01.25. 09:10

Arany-est Újvárosban

A Tetemre hívás című versszínházi estet Arany János balladáiból és kései lírájából állította színpadra Tóth Tibor, a révkomáromi Jókai színház igazgatója. A zenés irodalmi műsor január 26-án érkezik Győrbe, 18 órától láthatja az Újvárosi Művelődési Ház közönsége. A felvidéki színművészt januári estjéről és nemrégiben kapott magyarországi kitüntetéséről, Jászai-díjáról kérdeztük.

Szerkesztőként, rendezőként és színészként is jegyzi a Tetemre hívás című estet. Miért ilyen fontos önnek Arany János?

 

Szerintem Petőfi mellett Arany a magyarság legnagyobb költője. A kilencvenes évek végén, Kassán zenésítettünk meg két barátommal néhány Arany-balladát, az előadással akkoriban sokfelé, sokszor felléptünk. Amikor 2003-ban Komáromba kerültem, újra elővettem, felújítottam, gazdagítottam a darabot. Az új előadás is szép sikereket aratott Magyarországon és a Felvidéken. A saját komáromi közönségünk a Jókai színház Vasmacska stúdiószínpadán máig találkozhat Arany János verseivel.

 

Mire számítson az újvárosi közönség?

 

Többek között A walesi bárdok, a Tengeri-hántás, a Szőke Panni, a Tetemre hívás és az Epilógus hangzik el zenei kísérettel. Az Arany-balladák zene nélkül is gyönyörűek, hiszen ritmikusságuk maga a zene, de így még élvezhetőbbek. A versekhez írt dallamok népi motívumokból épülnek fel. Zenész barátaimmal nemcsak magyar, hanem skót és ír népi dallamokat is kölcsönvettünk, hiszen Arany sokat merített a skót népballadákból. A walesi bárdok ír, az Őszikék magyar népzenével szólalnak meg, az egységes hangzás érdekében.

 

Önnek melyik a kedvence Arany versei közül, s kikre, milyen nézőközönségre gondolt, amikor válogatott a gazdag anyagból?

 

A kedvencem mindig más, most a műsor új tételei közül az Árva fiút említeném, talán a lírai hangzás miatt. Ami a válogatást illeti, Arany iskolai tananyag, az est megállja a helyét az általános iskolákban, de a felnőtt közönség előtt is. Arany életműve valóban gazdag, minden korosztály megtalálhatja a hozzá közelálló verset.

 

Kiket hallhatunk a győri előadáson?

 

Kováts Marcell kassai népzenész tárogatón, furulyán és kecskedudán, a Kor-Zár szlovákiai verséneklő együttes két tagja, Madarász András és Zsapka Attila tangóharmonikán, gitáron és dobon kísér. Én szavalok és ütős hangszereken játszom.

 

Ön tavaly vehette át a Jászaidíjat. Mit jelent egy felvidéki színész számára ez az elismerés?

 

Meglepetésként ért, nem számítottam arra a megtiszteltetésre, hogy határon túli művészként Jászai-díjat kapok. Az elismerés nagyon fontos egy színész életében, elképesztő inspirációt ad, a rossz napokon erőt merítek belőle. Jó érzés tudni, hogy az anyaországban látják és elismerik azt az erőfeszítést, azt a missziót, amit a Felvidéken a magyarságunkért, a kultúráért teszünk.

 

Földvári Gabriella

Fotó. Gy. P.