Gólyarét

Töhötöm és Hedvig nevet kapták a szentiváni kis gólyák

Fotó: MekliZ Fotó//Raczenböck Alíz
Győr+
2021.06.14. 13:15

Minden évben izgatottan várják a szentivániak a gólyapár megérkezését. Ahogy korábban beszámoltunk róla, idén március 25-én foglalta el fészkét a hím gólya. Egy hetet kellet várni, mire megérkezett tojó párja.

A Gólyaréten, 2005-ben felállított fészket 2013-ban vette birtokba először egy gólyapár.

Azóta minden évben a Szentiváni Madárbarát Kör meggyűrűzi a fiókákat. Idén a zord májusi időjárás miatt csak két tojásból keltek ki a picik, egy záptojás volt még a fészekben. 120 szentiváni óvodás izgatottan érkezett a Gólyarétre a mai gyűrűzésre. A nagyobbacska fiú gólya Töhötöm nevet, a kisebb, lány gólya a Hedvig nevet kapta.

Két gyűrűt kapnak ilyenkor a gólyák: egy kisebb fém gyűrűt és egy nagyobb műanyag gyűrűt. Az ezen lévő azonosítószám a későbbiekben távcsővel jól leolvasható. A fiókák riadtan, de nyugodtan viselték a gyűrűzés procedúráját. Szerencsére a gólya szülők mindig elfogadják a fészekbe visszahelyezett piciket.

Idén májusban az öttevényi gólyafészekben lévő egyik gólya gyűrűjét olvasták le és az adatok alapján megállapította az MME Kisalföldi Csoportja, hogy a madarat 2018. júniusában Győrszentivánon gyűrűzték meg. A gólya 3. életévét betöltötte, így már ivaréretté vált, készen áll a költésre. Reméljük sikerül fiókákat nevelnie az új öttevényi párnak. A fehér gólyák egy évre választanak párt maguknak, nem a párjukhoz, hanem a fészekhez hűségesek.

A fehér gólyák fele sajnos elpusztul áramütés miatt vagy a vándorlás során sérülnek meg. A szentiváni fészekben átlagosan 2,2 fióka kel ki évente, ez egy picit elmarad az átlagtól. Töhötöm és Hedvig, ha minden jól megy, 3 év múlva térhetnek vissza költeni a környékre.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kisalföldi Csoportja Szigetközben hamarosan gólya roadshow-t indít, érdemes követni Facebook-oldalukat.

Képgalériánk a gyűrűzésről:

Fotó: MekliZ Fotó//Raczenböck Alíz

Kapcsolódó témák: #állatvédelem |