BL-rekord és történelmi siker Romániában

2013.04.06. 08:51

A Győri Audi ETO KC zsinórban 13. mérkőzését nyerte meg a BL-ben, története során először nyert a Valcea ellen idegenben a sorozatban.

A Győri Audi ETO KC Bukarestben 24–22-re legyőzte a Valcea együttesét a női kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén, így kétgólos előnnyel várhatja a csütörtöki, veszprémi visszavágót Ambros Martín csapata.

Az ETO parádésan kezdte a mérkőzést, a második félidőben már felnőtt ellenfeléhez a Valcea, szorossá téve a végjátékot. Az ETO sorozatban 13. győzelmét aratta a legrangosabb európai kupasorozatban, ez korábban egyetlen csapatnak sem sikerült, így az értékes idegenbeli győzelem rangját ez a rekord is emeli.

Második félidő

60′ – Amorim ziccerben talál kapufát az utolsó győri támadásbó, a Valcea egy időntúli szabaddobásból próbálkozhatott, de marad a 22–24, nyert a Győri Audi ETO KC, története során először nyert a Valcea ellen idegenben a BL-ben. Szép volt, csajok!

60′ – Kovacsics ezúttal a szélről lő gólt, 22–24, remekül játszik a fiatal irányító. Haraldsen pedig egy újabb védéssel biztosítja be a győzelmet. 18 másodperc van hátra, győri időkérés.

59′ – Görbicz is lőhetett volna, de ismét passzol, Kovacsics újabb hetest harcol ki, Görbicz azonban a kapufára lövi. 22–23. A Valcea hibázik támadásban, Radicevic lerohan, ketten roppantják össze, jogos a két perc Meirosunak.

58′ – Lekic félelmetes sáncot mutat be, majd Bulatovics lövését egy blokk után védi Haraldsen, Támadhat az ETO, de Rédei-Soós elszórja, Curea a vonalról lő gólt, mégis megadják 22–23

56′ – A folytatás után sem egyenlít a Valcea, Kovacsics viszont hetest és két perces kiállítást harcol ki Görbicz passza után. Anita ezt a hetesét is bedobaj, ahogy eddig az összeset. 21–23

55′ – Az exgyőri Bradeanu meglövi első gólját a meccsen, 21–22, Amorim lő fölé, de szerencsére Nekita sem talál kaput a szélről. Szusszanás: Vestergaard, a Valcea mestere kér időt.

53′ – Bulatovics ismét gólt lő, 20–21, nagyon régen volt egy gól a két csapat között. Amorim a védők szorításában mellé durrant, közben keigészül a Győr, Amorim talpról már nem hibázik, a brazil rettentő fontos gólt szerez 20–22

51′ – A Valcea 32-ese hengerel, két gólra zárkózik a Valcea (19–21) 11 perccel a meccs vége előtt. Manaharova ziccerben lő hatalmas kapufát, de faultot fújtak az ETO-nál a bírók. Közben ütésért kap Kovacsics két percet, majd ismét a kapufa menti meg az ETOt, marad a  két gól.

48′ – Bulatovics „Amorimot játszik”, hatalmas gólt lőt a montenegrói tíz méterről 18–20, Kovacsics dobja meg harmadik gólját mielőtt kiegészül az ETO 18–21

46′ – Görbicz nyer egy az egy elleni párharcot és dobja be a huszadik győri gólt 16–20, a túloldalon Manea használja ki a ritka pontos bejátszások egyikét 17–20

45′ – Bulatovicsot siettetik a bírók, nem is talál kaput, Görbicz ezúttal rossz passzt ad a szélre. A következő támadásban ismét a végletekig húzzák az időt a románok, Haraldsen védi Meirosu kísérletét.

43′ – Bulatovics átlövése ezúttal utat talál a győri kapuba 16–18, Görbicz ismét egy hát mögötti passzal villan, Amorim lő gólt földre pattintott lövésből. 16–19

41′ – Manea kap rossz bejátszást, marad a Valceánál a labda, de Meirosu ellépi. Amorimot rángatják. Görbicz dob parádés gólt szabaddobásból, visszafújják, Rédei-soós azonban nem kegyelmez. 15–18

39′ – Hetes a Valceának, Meirosu harmadik próbálkozóként áll a vonalra, bedobja 15–17, Lekic lövését blokkolják, sorsdöntő percek következnek.

38′ – Amorimra fújnak belemenést, majd egy rossz bejátszás a Valceánál, Radicevic első gólját dobja egy gyors leindulást követően 14–17

37′ – Amorim a kapussal együtt dob gólt 10 méterről 12–16, Bulatovics válaszol, majd Navarro egy kis győri fejetlenséget követően a saját hatosáról dob gólt a kint kalandozó Haraldsennek 14–16. Sokkoló gól, Ambros Martín időt kért.

35′ – Bulatovics harmadik próbálkozásából már megszerzi harmadik gólját 11–15, a túloldalon Szepesi lő kapufát. Haraldsen eszén ezúttalé sem járt túl az alsó sarkot, Farcau azonban megszerzi a második hazai gólt emberhátrányból 12–15, közben kiegészülnek a románok.

33′ – Löke kapott rossz átadást, az ellentámadásból újabb helyzetet hagy ki Bulatovics, kiegészült az ETO. Amorim Nekitával a nyakában lő bődületes gólt, a szélsőt kiállítják két percre: valahogy így néz ki egy tökéletes támadás 10–15.

32′ – Az ETO kezdte a második játékrészt, másfél percig emberhátrányban a vendégek, ezúttal nincs ETO-gól öt a hat ellen. Bulatovics rossz lövése könnyű feladat Haraldsennek.

Érdekesség: a tavalyi elődöntő romániai mérkőzésén is négygólos győri előnnyel vonultak szünetre a csapatok, akkor fordított, és 35–31-re megnyerte a meccset a Valcea, reméljük a történelem ezúttal nem ismétli önmagát.

Első félidő

30′ – Rédei-Soós szólója után ezúttal hárít Navarro, 5 másodperccel a félidő vége előtt hetest harcol ki a Valcea és Orbánt állítják ki két percre. Barbosa csúnyán fölé lövi a hetest, a szünetre négygólos előnnyel vonulhat az ETO 10–14

29′ – Amorim távoli bombáját még védte Navarro, Rédei-Soós azonban elemi erővel lőtte szét a kaput 10–14, fél perc van hátra és az ETO támadhat, Meirosu kap sárga lapot.

28′ – Két gyors labdavsztés a Győrnél, Pineau nem hibázott ziccerben, Meirosu szerencsére kihagyta az ajtó-ablak helyzetet 10–13

26′ – Nagyszerűen védekezik az utóbbi percekben a Valcea, a rövid szünet után sincs ETO-gól, Kovacsics kezében maradt a gól. A másik oldalon Harldsen nyer újabb csatát Bultoviccsal szemben.

25′ – Nekita dob újabb gólt a jobbszélről 7–13, nagyon él a szélső, mire felállna a Győr támadáshoz, újabb gólt szerez román játékos 8–13 Gyors labdavesztés az ETO-nál, Meirosu négy gólra hozza fel a Valceát. 9–13 Ambros Martín időt kért, talán a legjobbkor.

24′ – Lekic megy neki a román falnak egymaga, hetest harcol ki az átlövő, Görbicz ezt is bedobja 6–13

22′ – Kovacsics a szélről is bejelentkezik egy góllal 5–11, Rédei-Soós alig állt be védekezésből támadásba a kispadról, máris gólt dob a másik szélról: 5–12. Barbosa büntetőből dobja a hatodik Valcea-gólt, Tervelt küldték ki két percre. 6–12

20′ – Sok a hiba most támadásban a Győrnél, de Harldsen a helyén van (50% fölött véd eddig), újabb parádét mutat be a kapuban. Görbicz ötödik  gólja állítja vissza az ötgólos különbséget. 5–10

19′ – A kapufa menti meg ezúttal Haraldsent, Nekita hibázott. Lekic lövését védte Navarro, indította Nekitát, aki ezúttal nem hagyta ki, 20 másodpercre rá Manea már az ötödik hazai gólt dobja 5–9

16′ – Kovacsics átadása és Görbicz pimasz lövése után újabb gólt szerez emberhátrányban az ETO 3–8, alig fél percre rá Kovacsics lövi át (!) a román falat, a második gól egy ember mínuszban. 3–9 Bravo!

15′ – Amorim második két percét is megkapja Barbosa ütéséért, Bulatovics viszont kihagyja a hetest! Harladsen hatalmas védést mutatott be.

14′ – Szabálytalan zárás miatt fújnak a Valceánál, Görbicz átlövése centikkel kerüli el a jobb felső sarkot. Miközben a Győr cserél, Nekita hozza fel négy gólra a Valceát 3–7

13′ – Löke éles szögből leadott lövését védte Navarro, Bulatovics rossz  passzát követően ölheti emberhátrányát az ETO – ehelyett zseniális figura: Görbicz a hát mögött varázsolta a labdát Löke kezébe, a beállós ezúttal nem hibázik 2–7

11′ – Manea első sikeres akciója hazai oldalon: hetes és Amorimot küldik ki két percre. Bulatovics belövi, 2–6

10′ – Tervel újabb elegáns labdaszerzést mutat be, Amorim már a hatodik győri gólt dobja 1–6. Barbosa lövését Haraldsen álcsúccsal védte, a kapust ápolni kell.

9′ – Lökét ismét megtaláljuk, ezúttal Szepesi, újabb hetest dobhat Görbicz: 3/3 1–5

8′ – Hét perc után megszületik az első hazai találat, szerzője Katarina Bulatovics, közben Maneát küldik ki két percre, emberelőnyben a Győr, Löke gólra is váltja 1–4

7′ – Tervel parádés védekezést mutat be Maneával szemben, az ellentámadásból Amorim szerez gyors gólét 0–3

6′ – Ezúttal lépés miatt veszít labdát az Oltchim, Radicevic ismét kihagyja helyzetét, de hetest fújnak a német játékvezetők. Görbicz ezúttal sem hibázik 0–2! A Valcea kér időt már hat percet követően.

5′ – Újabb hiba támadásban a hazaiaktól, szemmel láthatóan zavart okoz, hogy nem tudják megjátszani a falban Maneát. Közben Radicevic bombáz csúnyán mellé a jobbszélről.

3′ – Labdavesztés mindkét oldalon, ismét az ETO támadhat, Löke harcol ki hetest, Manea kap sárga lapot lerántásért. Görbicz higgadtan értékesíti a büntetőt 0–1

1′ – Bulatovics bődületes kapufája a meccs első említésre méltó eseménye, támadásban Hornyák Dóra kezd az ETO-ban jobb átlövőben.

1′ – A Valcea kezdi a találkozót, kékben a hazaiak, fehérben játszik a Győr

– A csapatok már a pályán, felcsendült a Bajnokok Ligája himnusza is, perceken belül kezdődik az első elődöntő.

– A mai mérkőzés az első egymás elleni összecsapása a dán Jakob Vestergaardnak (Valcea) és a spanyol Ambros Martínnak (ETO).

Előzmények

Szombaton utolsó előtti mérföldkövéhez érkezik a 2012–2013-as női kézilabda Bajnokok Ligája, két mérkőzéssel megkezdődnek az elődöntők küzdelmei. A csoportgyőztesként a legjobb négy közé jutott Győri Audi ETO KC együttesének a tavalyi szezonhoz hasonlóan a román Valcea csapatán keresztül vezet az út a fináléba, a szombati első felvonást a csütörtöki (ápr. 11.) visszavágó követi Veszprémben. A másik ágon a norvég Larvik és a szlovén Krim Ljubljana feszül egymásnak, elsőként a skandináv csapat otthonában.

Az ETO az őszi nemzetközi szereplés megkezdése óta megállíthatatlanul menetel a BL-ben, százszázalékos teljesítménnyel, tizenkettőből tizenkét mérkőzést megnyerve jutott el Ambros Martín vezetőedző csapata a finálé kapujába. Az ETO a legkevesebb gólt kapta és második legtöbb gólt dobta a középdöntő mezőnyében, hat mérkőzés alatt egyszer sem kapott 24 gólnál többet, a szintén elődöntős Ljubljana (az első csoportkörben), a középdöntőben oda-vissza kipipált Larvik és a címvédő Buducsnoszt Podgorica sem tudta megszorongatni a Győri csapatot az elmúlt hónapokban. Idegenben és hazai pályán sem.

A Valcea bombaerős keretének köszönhetően a szezon kezdetén az ETO egyik, ha nem a legnagyobb riválisának tűnt, azóta azonban több külső körülmény is kizökkentette a Viborggal két BL-trófeát is elhódító Jakob Vestergaard együttesét. A dán szakvezető egyébként az első külföldi edző a román együttes kispadján, aki egy egész szezonon keresztül megmarad az állásában.

Az anyagi gondok, elmaradt fizetések és a Valceát fenyegető csődveszély tavasszal csúcsosodott ki, két vereséggel indult a románok számára a középdöntő, ekkor még sokan azt hitték, hogy az ETO mellett a Ferencváros is képes lehet a legjobb négy közé jutásra. A végére azonban feltámadt a Valcea, utolsó négy meccsét megnyerte, és a Fradi megelőzve bejutott az elődöntőbe.

A tavalyi BL-szezon elődöntőjében a Győr vereséget szenvedett a Vlacea otthonában, de hazai pályán sikerült megfordítani a párharcot. Ambros Martín, a győriek vezetőedzője az Audi ETO hivatalos honlapjának beszélt pénteken a mérkőzés esélyeiről, az ETO erősségeiről és ellenfelének gyengeségeiről.

–Túl van a csapat az utolsó hazai edzésen a Valcea elleni megmérettetés előtt. Mit lát most a lányokon?

– Óriási várakozást látok rajtuk, mindenki nagyon várja a szombati meccset, hiszen nyár óta arra készültek, hogy a BL csúcsmérkőzésein ott lehessenek. A rengeteg befektetett munka eredményét most kell kiadni magukból, nagyon szeretnének bizonyítani, borzasztóan éhesek a játékra, a győzelemre!

– Hogy tervezi, minden játékos szóhoz – illetve labdához – tud majd jutni a meccsen?

– Igen, ezzel is bizonyítva, hogy mi csapatként vagyunk erősek. Minden játékosunk arra készül, hogy a maximumot hozza ki magából, hogy saját játékával ő is hozzátegyen a csapat eredményéhez, és a győzelemhez erre szükség is van.

– Ön szerint hol kell keresni a Valcea gyenge pontjait?

– A meccseiket elemezve úgy látom, meglehetősen hullámzó a játékuk. Nagyszerű játékosokból állnak, de változékony játékképet mutattak az eddigi mérkőzéseken. Nekünk mindenféleképpen arra kell törekednünk, hogy ezeket a hullámvölgyeket kíméletlenül kihasználjuk, stabil játékot mutassunk, és ekkor jó esélyünk van a győzelemre.