Győr+
2013.05.29. 15:29

Hadijáték Kismegyeren

2013 június 8-án ismét felidézik az 1809. június 14-i győri csatát. A Történelmi lovas- és hadijáték mellett az elesettek emléke előtt is tisztelegnek.

A rendezvény sajtótájékoztatóján Serfőzőné Tóth Andrea a Győri Művészeti és Fesztiválközpont igazgatója házigazdaként köszöntötte a résztvevőket a Zichy-palotában. Simon Róbert Balázs alpolgármester a rendezvénnyel kapcsolatban kifejtette már hagyomány városunkban az egykori csata megidézése annak érdekében, hogy emléket állítsunk a hősöknek. Hozzátette, az esemény látványos történelemóra is egyben, ahol megelevenednek az egykori harcászat jellemző elemei.

 

Vígh Attila a Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasz vezetője elmondta, a lovasjáték során a kilátogatók láthatnak egy szabadon idomítást, visszautazhatnak a kuruc korba, látványos csikósbemutatót élvezhetnek, a IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszárbandérium pedig huszárbemutatót tart.

 

Budai Gábor a 15. Második Székely Határőr Gyalogezred Hagyományőrző Társaság vezetője elmondta, a hadijátékban száznál is több hagyományőrző vesz részt hazánk mellett többek között Szlovákiából, Csehországból és Németországból. A hadijáték során a győri csata eseményeit idézik fel, kosztümös, látványos formában.

 

 

A győri csata 1809. június 14-én a napóleoni háborúk egyetlen, a Magyar Királyság területén lezajlott ütközete, egyben az utolsó olyan összecsapás volt, amelyben a magyar nemesi felkelés hadai vettek részt.

 

A 39.000 fős osztrák – magyar, benne a nemesi sereg a kismegyeri majornál és templomnál június 14-én dél és este 7 óra között megütközött a franciák kb. 55000 főnyi hadával. Az eltérően – sok esetben nem megfelelően – felfegyverzett nemesi sereg könnyűlovas harcmodort alkalmazva, irreguláris küzdelmet folytatott a francia légiókkal és nehéztüzérséggel szemben. A nemesi csapatokat József nádor, báró Meskó József és báró Mecséry Dániel vezette a kismegyeri dombokra.

 

Még a franciák is elismerték, hogy a nemesek vitézül, egymást gyakran az életükkel védve harcoltak, akik közül – Veress D. Csaba adata szerint – 791-en áldozták életüket (összesen 26 tiszt és 765 közkatona) a hazáért. A legfőbb gondot az jelentette, hogy a Medárd-napi esők miatt megáradt Pándzsa-patakban megakadt a lovasság, és ezt kezdték lőni nehéztüzérséggel a franciák. János főherceg ekkor fúvatott visszavonulást Komárom felé.

 

A hamisan „győri futás”-ként elhíresült eset után nem hirdetett az uralkodó többé nemesi felkelést. A császári had tíz nap múlva bevette Győr várát. A ház, ahol a francia császár megszállt, ma műemlék. A csata mementójaként a párizsi Diadalívre is felkerült Győr városának német neve, Raab.

 

Megemlékezés az emlékműnél:

16.00-16.30 óra Dr. Szabó János tárogatón játszik

Történelmi zászlók bevonulása

Himnuszok

Ünnepi beszédet mond: Simon Róbert Balázs alpolgármester

Koszorúzás

Történelmi zászlók kivonulása

 

A Pándzsa patak mellett:

17.00-18.00 óra Történelmi lovasjáték

18.00-19.30 óra Történelmi HADIJÁTÉK

résztvevő hagyományőrzők:

Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasz

IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszár Bandérium

Pápai Huszáregyesület

15. Második Székely Határőr Gyalogezred Hagyományőrző Társaság

 

Programok az emlékmű melletti színpadon:

14.30-15.30 óra Kismegyeri óvodások, iskolások és nyugdíjasok műsora

19.30-20.30 óra AKKORDEON Harmonika együttes koncertje

21.00-22.30 óra LOYD Egylet fellépése

 

 

Papp Zsolt

FOTÓ: O. Jakócs Péter