Győr+
2013.08.17. 08:35

Győrben játszik a The Straits

Az idei nyárzáró koncerten a világhírű Dire Straits két tagjával, Alan Clarkkal és Chris White-tal újjáalakult The Straits zenekar lép színpadra augusztus 24-én. Alan Clarkkal, az egyik alapító taggal beszélgettünk, aki szerint az emberek szeretnék újra átélni a Dire Straits dicsőséges napjait, ezt nyújtja számukra a The Straits.

Alan Clark 1980-ban csatlakozott a Dire Straitshez, mint az együttes első billentyűse, és nagy szerepet játszott abban, hogy a banda a világ egyik leghíresebb zenekara lett. Zenekari társai elismerték őt mint a Dire Straits nem hivatalos zenei igazgatóját – társproducere volt az utolsó stúdióalbumuknak, az On Every Street-nek. Emellett számos egyéb művésszel is játszott együtt és vett fel lemezeket, olyanokkal, mint például Eric Clapton zenekara, két Bob Dylan-album, Tina Turner Private Dancer című száma (zenei igazgatóként) és a Bee Gees nagy sikerű Still Waters albuma.

 

Gyermekkorában tanult zenélni, de aztán abbahagyta. Mi motiválta az újrakezdésben?

 

Hatéves koromban kezdtem el zongoraórákat venni, de nagyon utáltam a tanulást, ezért aztán abbahagytam és elkezdtem én magam tanítani.

 

 

Miután az 1980-as évek elején csatlakozott a Dire Straits együtteshez, ön lett a zenekar első és fő billentyűse. Hogy emlékszik vissza erre az időszakra?

 

A Dire Straits világsikert futott be, több mint 120 millió lemezt adtunk el és rengeteg világslágerünk született. Nem csoda, hogy életem meghatározó, nagyon izgalmas időszaka volt ez hatalmas sikerekkel és csak nagyon kevés kudarccal.

 

 

A Dire Straits zenekar mellett olyan fantasztikus zenészekkel játszott együtt, mint a Bee Gees, Sting, Shakin Stevens, George Harrison, Elton John vagy Phil Collins. Van-e esetleg még olyan zenész, akivel nem zenélt együtt, de nagyon szeretne?

 

Igen, Van Morrison. Bár ha jobban belegondolok, már zenéltem vele is egyszer pár percet. Amikor Eric Clapton zenekarában játszottam, csatlakozott hozzánk a színpadon egy dal erejéig, de ez nem valami sok.

 

 

Az 1985-ös Brothers in arms album megjelenését követő turné során jártak a Dire Straits együttessel Magyarországon. Milyen emlékei vannak hazánkról?

 

Azt hiszem, szeretnek minket a magyarok, hiszen ha jól emlékszem, négy egymást követő estén adtunk telt házas koncertet. Emlékszem, megragadott a csodálatos építészet, a gyönyörű Duna és az elbűvölő emberek. Szívesen jövök tehát újra Magyarországra.

 

 

Több szövegük tartalmaz erőszakellenes gondolatokat, 1988-ban részt vettek a Nelson Mandela kiszabadításáért szervezett koncerten is. A mai napig fontosnak tartják, hogy zenéjükkel az erőszak ellen harcoljanak?

 

Igen, de ami igazán elégedetté tesz engem a tevékenységemmel kapcsolatban, ha látom, hogy boldoggá tudom tenni az embereket.

 

 

A Dire Straits megszűnése után 2010-ben megalapították a The Straits együttest, amely a Dire Straits legjobb dalait játssza. Mi motiválta önöket?

 

Eredetileg egy jótékonysági koncertre álltunk össze, amelyet az Albert Hallban adtunk, de a nagy sikerre való tekintettel együtt maradtunk, mert nagyon sokan kérték, hogy folytassuk. Ennek egyik oka az volt, hogy Mark Knopfler az önálló koncertjein egy-két Dire Straits-számnál nem játszik többet, de az emberek nagyon kedvelik ezeket a slágereket, és szeretnék újra átélni a Dire Straits dicsőséges napjait.

 

 

A győriek már nagyon várják a koncertjüket. Mit üzennek a közönségnek?

 

Helló Győr! Jövünk, hogy boldoggá tegyünk benneteket!

 

Papp Zsolt

Fotó: thestraits.com