Győr+
2013.10.09. 13:19

Emléknap a Gárdonyi iskolában

„Múltunk nagy személyiségeinek, cselekedeteinek ismerete nélkül jelenünk üres, jövőnk pedig bizonytalan lenne, ezért Győr továbbra is ápolja Gárdonyi, és nemzetünk többi kiemelkedő alakjának emlékét is.”– mondta Borkai Zsolt polgármester a Gárdonyi iskolában tartott emléknapon, ahol az író emléktábláját is felavatták.

Százötven éve, 1863-ban született Gárdonyi Géza, a magyar irodalom és pedagógia kiemelkedő alakja. Ebből az alkalomból október 9-én városunk emléknapot szervezett, melynek keretében Borkai Zsolt polgármester és dr. Somogyi Tivadar alpolgármester leplezte le a Győrhöz is szorosan kötődő írót ábrázoló csempeképet. Gárdonyi egy időben itt élt és újságírói karrierje is innen indult: 1885 őszétől három hónapig a Hazánk főmunkatársa volt, majd 1886 januárjában elindította és 1888-ig szerkesztette a Tanítóbarát című tanügyi folyóiratot, emellett 1886. január 1-jétől a Győri Közlöny főmunkatársa, 1886. júniusától pedig ezzel egyidejűleg a Budapesti Hírlap külső munkatársaként dolgozott.

 

 

 

-A Gárdonyi iskolára, a nevelőtestületre méltán lehetünk büszkék, hiszen a mai napig azt az értéket, elhivatottságot képviseli, amit névadója –hangsúlyozta Borkai Zsolt.

 

 

 

-Gárdonyi neve szorosan összefonódik az iskolánkkal, ő 1922-ben halt meg, az iskolát 1921-ben alapították és 1924-ben már Gárdonyi nevét viselte – mondta Szalai Ferenc főigazgató. – Ikonikus személyiség Gárdonyi Géza. Az ő élete és munkássága mindannyiunk számára példát mutathat. Az általa leírt gondolatok akadémikusak és örökérvényűen igazak.

 

 

A főigazgató szerint „nagy és jeles esemény az iskolánk életében, hogy a Baross úti homlokzatra kikerül névadónk, Gárdonyi Géza portréja, melyet Sándor József Péter készített.” Csempére festve láthatjuk a fiatal Gárdonyit, így nézett ki, amikor Győrben élt és alkotott.

 

– Ez a tábla – fogalmazott Szalai Ferenc – szép emléket állít névadónknak, emellett jelzi, kik vagyunk, milyen úton kell haladnunk: hogy nagyon fontosak a gyökerek, de mindig a jövőbe kell tekintenünk.

 

 

A csempekép avatása után az emlékezők a Batthyány térre vonultak, ahol megkoszorúzták Gárdonyi Géza mellszobrát.

 

A szobrot egyébként 1928-ban avatták fel, először az iskola előtt, majd 1930. szeptember 22-én került mai helyére. Az idő azonban nyomokat hagyott rajta, ezért a mostani megemlékezésekre Győr városa rendbe hozatta Zászlós István alkotását és annak környezetét. Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester, a terület önkormányzati képviselője emlékező beszédében úgy fogalmazott: „Győr városa büszkén őrzi Gárdonyi emlékét, a róla elnevezett iskola, utca, emléktábla méltó emléket állít neki, a Gárdonyi iskola diákjai pedig szelleméhez hűen tanulnak Győr egyik legszínvonalasabb oktatási intézményében.”

 

 

 

Az ünnepségen jelen volt Keller Péter, Gárdonyi Géza dédunokája is, aki köszönetet mondott Győrnek, amiért ilyen intenzíven ápolja dédapja emlékét.

 

 

 

Arra kérte a városban élőket, hogy gondoljanak Gárdonyira győriként, olvassák műveiket, ne felejtsék el azokat, akik sokat tettek a hazáért, a hazaszeretetért, és nyelvünkért. Mint mondta, örömmel tölti el, hogy dédapja ezeknek a „követelményeknek” megfelel, és még nagyobb öröm számára, hogy ezt a magyarok is így gondolják, amit jól mutat, hogy néhány éve az Egri csillagokat választották a legnépszerűbb olvasmánynak.

 

 

P.Zs., T.I.

Fotó: O. Jakócs Péter, Kovács Veronika, Marcali Gábor