Győri festő Sydneyben
Ausztrália kereskedelmi, művészeti és kulturális központjában, Sydneyben is bemutatkozott a világszerte ismert győri festő, Csizmadia István. A nemrégiben hazatért művészt élményeiről, októberi tárlatának fogadtatásáról és itthoni terveiről kérdeztük.
Két évvel ezelőtt történt, hogy a győri festőt közös, ausztráliai kiállításra biztatta egy ott élő szobrász rokona. Csizmadia Istvánnak tetszett Ilosvay Gusztáv ötlete, s a szíves invitálást elfogadva, idén szeptemberben a kenguruk földjére utazott. Nem vitt magával kész munkát, még ecsetet, festéket, vásznat sem, mindössze egy tubus aranyporral szállt fel a repülőgépre. Odakint festette meg alig több mint egy hónap alatt a tárlathoz szükséges képet.
Csizmadia István elmesélte, tartott a teljesen új környezettől, az idegen világtól, de félelmei azonnal elmúltak a varázslatos szabadtéri műterem láttán. A harminc fok, a szikrázó napsütés, az agavék és a kaktuszok, a mindenféle színes madarak, papagájok elbűvölték, remekül ment a munka. Azt mondja, az első képeken még tükröződtek az itthoni emlékek, aztán egyre színesebb, vidámabb lett a világ. A vásznon az univerzumot, a fényt, a rezgést próbálta meg visszaadni, képein ősmadármotívumok és elvont, filozofikus gondolatok jelentek meg.
A győri művész több mint negyven éve alkot. Kezdetben mestere, Tóvári Tóth István hatása alatt állt, majd figurális, enteriőr képeket festett, a való világot próbálta ábrázolni. Egy évtizedet töltött el aktokkal, ezután fordult a misztikum felé. Újabban sűrítőkkel, ásványokkal komponálja képeit, a legújabbakra öröm ránézni, boldogságot, szépséget, harmóniát sugároznak.
Sydneyben Francis Keevil, az ismert kurátor nyitotta meg Csizmadia István kiállítását, az eseményt a Duna Televízió internetes adásának jóvoltából Győrben is élőben láthattuk. A tárlat a helyi szokások szerint egy héten át volt nyitva, az alkotások Ausztráliában maradtak eladásra, a sikerre való tekintettel újabb bemutatásra várva. Közben a művész itthon dolgozik, hatvanadik születésnapját szeretné méltó módon megünnepelni. Jövő év februárjában a Széchenyi-egyetem galériájában láthatjuk négy évtizedes munkásságának legjavát.
Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor