Rábaszentmihályon nőttem fel, édesapám állatot tenyésztett, a család nagy kertet művelt, ott szerettem meg a zöldet, a növényeket” – mondja Németh Sándor, visszaemlékezve arra a szerencsés csillagzatra, amely alatt pályát választott.
A folytatás is olyan, mintha zsinóron húznák, elvégezte a fertődi kertészeti szakközépiskolát, majd a pesti kertésztechnikumot, s elsőre munkát kapott a szakmában, Szombathely egyik híres faiskolájában. A pálya következő állomása már Győr, a városszolgáltatás, a városgondnokság cégei. ,,Rába-parti gyerek vagyok, megkapó érzés volt viszontlátni a folyót” – mondja Németh Sándor, aki az önkormányzat településfejlesztési főosztályának munkatársaként a város főkertésze.
A tornyos városháza második emeleti irodájában beszélgetünk, a szobatársak az üzemelési csoport szakemberei és néhány emberes méretű dísznövény, jelezve, hogy a szíve mélyén kertész a főkertész is. Mert ez utóbbi irodai munka, bokros hivatali teendőkkel. A közel hatezer hektáros Győr kétmillió négyzetméter intenzív fenntartást igénylő zöldfelülettel rendelkezik, nem számítva a szakzsargonban gazosnak hívott közlekedési zöld sávokat, a beépítésre váró önkormányzati területeket. Az elkölthető pénzt a város költségvetése határozza meg, a munkát a Győr-Szol szakemberei végzik. A főkertésznek a tervezés, az egynyári virágok, a facsemeték kiválasztása és a kivitelezés ellenőrzése adja a legtöbb feladatot.
Azt mondja Németh Sándor, Győr a belváros parkjaira, a Radó-szigetre és a Püspökerdőre lehet leginkább büszke, bár ez utóbbit nem a város, hanem a Kisalföldi Erdőgazdaság tartja fenn, mindenki örömére. Kertészszemmel nézve a folyópartok zöldterületei, a szabad strandok is rendben vannak, még a fürdésre alkalmatlan Kovaltert is kiemelt gondossággal kezelik a szakemberek. Különös figyelmet fordít a város a három-négy évtizeddel ezelőtt légvezetékek alá ültetett, nagyra nőtt juharok, platánok cseréjére, a városi klímát, a szárazságot jobban tűrő gömbfákra. Sokáig a belvárosi parkok átfogó felújítása sem halogatható, a szakember már látja, öregszenek a füvek, a cserjék, a fák.
A virágokról is ejtsünk néhány szót, már csak azért is, mert a most elbúcsúztatott 2013-as évben egy Győrről elnevezett fajta nyerte el a világ legszebb dísznövénye címet. A népnyelven kakastaréjnak hívott Celosia plumosa új, nemesített változata Arrabona utónévvel versenyzett és nyert Velencében, elvíve jó hírünket szerte a világba. A főkertész azt ígéri, jövő nyáron már a város szabadtéri ágyásaiban is feltűnnek a sokat tűrő, narancspiros szirmok a kúpvirág, a vasfű, a büdöske társaságában. Győr a virágok városa, hét éve rendez helyi környezetszépítő versenyt és húsz éve elmaradhatatlan résztvevője a Virágos Magyarországért vetélkedésnek. Németh Sándor szívesen beszél a hazai meg a nemzetközi sikerekről, arról, hogy egyszer még nemzetközi díjkiosztó gála házi gazdája is lehetett a város. Szeretni való szépségversenyek. A zsűri pontoz és hazamegy, a szépség, a füvek, a fák, a virágok meg itt maradnak nekünk.
Újsághír
„Megrendezték a Virágos Magyarországért Környezetszépítő Verseny díjkiosztó gáláját, ahol Győr belügyminiszteri és szponzori különdíjakat kapott, Németh Sándort, a győri önkormányzat munkatársát a 2013-as év főkertésze címmel tüntették ki.”
Sétatér
„Amit én szeretek, az a belváros, a Káptalandomb, a Rába-part, s furcsa lehet, de kedvenc sétahelyeim közé tartozik a köztemető is. Marcal-városban éltünk, a nádorvárosi sírkertben babakocsiztam mindhárom lányommal. Zöld, jó levegő, nyugalom”
Emberek
„Az önkormányzat kertészeként kezdetek óta örömmel foglalkozom az emberekkel. A győriek szívükön viselik környezetük állapotát, fákat gondoznak, virágokat ültetnek. Így volt ez húsz éve és így van most is.”
Gaál József
Fotó: O. Jakócs Péter