A Győri ETO hőskoráról írt könyvet Biczó Zalán. A kiadvány lexikonszerűen jeleníti meg az 1904 és 1945 közötti korszak sportolóit, edzőit, klubvezetőit és támogatóit. A Ferencvároson kívül nincs még egy olyan egyesület, amelyik ilyen részletesen dolgozza fel a múltját, hangzott el a könyv szerda délelőtti sajtóbemutatóján.
Biczó Zalán nem sajnálta az időt és az energiát, hosszú kutató munkájának köszönhető, hogy összeállt a könyv. Aprólékosan, részletesen dolgozza fel ezt az időszakot.
„Mindenképpen kiemelném a régi sportújságírók a szerepét, mert nagyon sokat tudtam meríteni a Dunántúli Hírlap és a Győri Hírlap sajtótudósításaiból. „Ha ezek a cikkek nincsenek, akkor nem tudtam volna megírni a könyvet. A levéltárakban pedig a különböző anyakönyvekből lehetett még pontosítani az életutakat. Számomra fontos volt az ETO hőskorának bemutatása, amelynek köszönhető, hogy a klub a mai napig működik.” – mondta el a kiadvány sajtótájékoztatóján.
Az eseményen jelen volt Dénes Tamás, a Magyar Sportújságírók Szövetségének főtitkára is, akit lenyűgözött a komoly sporttörténeti értékeket megjelenítő lexikon.
„Az ember azt gondolná első blikkre, hogy ez egy száraz korszak már senkit nem érdekel nagyon régen volt. Ugyanakkor nagy érdekes információ halmaz ez a könyv. Például kiderül, hogy miért játszhattak már az 1910-es években angol futballisták az ETO-ban, és hogyan kerültek győri játékosok a 1930-körül a francia bajnokságba.” A főtitkár kiemelte, nagyon jó, hogy a Nagy Béla program most már évek óta segíti az ehhez hasonló kiadványok megjelenését.
„Óriási élmény volt ezt a könyvet elolvasni, amiről már sejteni lehetett, hogy nagyon jól bemutatja a klub első időszakát” – nyilatkozta Horváth Cs. Attila, az ETO FC Győr klubigazgatója.
„Mivel a szerzőtől kaptam szemelvényeket a készülő kiadványból, már láttam, hogy nagyszerű könyv van készülőben. Ráadásul a korbeli fotók még inkább emelik a minőségét és a színvonalát a lexikonnak. Örülök annak, hogy a magyarországi klubok közül a Ferencváros mellett leginkább az ETO jeleníti meg múltját.”
A könyv bemutatóján elhangzott, az Győri ETO történetéből már csak egy 20 – 25 éves ciklus hiányzik. A tervek szerint az 1945 és 1970 közötti időszakról is készül majd hasonló kiadvány.
Galéria: Mekliz Fotó, Kasza Fruzsina
Szerkesztő: Kárpát Zsolt