A fesztivál színvonalához méltó gálával indult hétfőn a X. Magyar Táncfesztivál. Az esten újra bebizonyosodott, hogy Győr a tánc fővárosa.
Percek alatt megtelt a győri teátrum Nagyszínpada hétfő este, ahol a jubileumi táncfesztivál megnyitójára és az azt követő gálára válthattak jegyet az érdeklődők, akiket elsőként Borkai Zsolt köszöntött.
„A táncfesztivált immár tizedik alkalommal rendezi meg Győr városa, és ha visszaemlékszem az elmúlt időszakra, akkor mondhatom bátran, hogy mindig népszerű volt és egyre népszerűbb lesz a rendezvény. Ugyanakkor vissza kell tekintenünk a 35 évvel ezelőtti időszakra is, amikor megalakult a Győri Balett 1979-ben és azóta évről-évre fantasztikus produkcióival, tánctudásával és tehetséges művészeivel elérte többek között azt, hogy a balett jóvoltából ismertté vált városunk Európában és szerte a világon. Szeretném megköszönni Kiss Jánosnak a munkáját, aki valóban minden tudását, akaratát és kommunikációját beveti azért, hogy egy olyan fesztivált szervezhessünk közösen, ami méltón lehet a hazai tánc ünnepe” – méltatta az igazgatót, a társulatot és a rendezvényt a polgármester.
A megnyitóra elfogadta a meghívást dr. Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár is, aki elismerését fejezte ki a fesztivál sikerességét illetően. „Egy fesztivál valóban mindig egy közösségi ünnepről szól, és hogy mennyire sikeres ez a táncfesztivál azt az is mutatja, hogy sikerült a labdarúgó világbajnokság egy izgalmas mérkőzését is felülmúlva elcsábítani Önöket ide a színházba” – fogalmazott az államtitkár. „Óriási a vonzereje a táncnak, ami azt jelenti, hogy itt Győrben igényes emberek élnek. A táncnak ugyanakkor köze van a sporthoz is, a kapcsolódási pontok megvannak. Ez a művészet óriási értékeket hordoz, hiszen ritmikus mozgással élethelyzeteket fejeznek ki a balettosok. A művészek képesek erre, és nem kevés munkával teszik mindezt, ezen keresztül pedig hazánk kulturális értékeit gazdagítják, így itt Győrben is, ahol komoly hagyományai vannak a tánctanításnak is” – hangsúlyozta dr. Simicskó István.
A köszöntők sorát Kiss János zárta. „Mindenféle nagyképűség nélkül mondhatom, hogy Magyarország tánc fővárosa ismét Győr. Gyerekként kerültünk Győrbe, nagy szeretettel fogadtak bennünket, annak ellenére, hogy a tánc szakma úgy tartotta: nincs szükség városunkban egy balett együttesre, mondván, Győrnek nincsenek tánc hagyományai. Szerencsére azóta eltelt 35 év, felnőttek generációk, tehetséges táncosok, de a sikereket természetesen köszönhetjük a közönségünknek is, akik mindvégig bíztak bennünk. Egy nagyon nyitott, befogadó város a miénk, így a teljes magyar táncéletet, és ma már a határon túli társulatokat is örömmel és szeretettel fogadják a győriek” – hangsúlyozta a Győri Balett igazgatója.
A köszönet persze nemcsak a táncszeretőknek jár, hanem a művelőiknek is és mindazoknak, akik valamilyen formában támogatják ezt a művészetet és a Magyar Táncfesztivált. Így 2014-ben Borkai Zsolt ezüst emlékérmet adományozott a táncszakma jeles képviselőinek. A gálán elismerésben részesült Dózsa Imre, dr. Fodor Antal, Török Jolán, Celi Barbier, valamint Novák Ferenc „Tata”, és Roboz Ágnes. Ugyanakkor egy meglepetés kitüntetés is gazdára talált, melyet Kiss Jánosnak adományozott a polgármester.
A díjeső után kezdődhetett a gála, elsőként a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatói mutatkoztak be, de a két részes esten felléptek a Szlovák Nemzeti Balett táncosai, Fodor Zoltán társulata, a Magyar Nemzeti Balett tehetségei, egy, a Velekei László által az alkalomra koreografált produkcióval a Győri Balett szólistái, de a Szegedi Kortárs Balett sem maradhatott ki a gála repertoárjából.
„Tavaly volt a társulatunk 25 éves és a Stabat Mater egyfajta visszaemlékezés a kezdetekre, hiszen Juronics Tamás egy másik változatában már elkészítette korábban ezt a darabot. Nem mellékesen egy ugyancsak másik változata éppen a nyitóelőadásunk volt 25 évvel ezelőtt, Imre Zoltán koreografálásában. A Magyar Táncfesztiválon egyébként mindig fontosnak tartjuk a jelenlétünket, igaz, hogy a társulat nagy része már szabadságon van, de semmiképpen nem szerettük volna kihagyni a gálaműsort és a sorozatot” – árulta el portálunknak Pataki András a Szegedi Kortárs Balett igazgatója.
A gálát követően nem ért véget az első nap programkínálata, hiszen a Kisfaludy-teremben a Győri Balett egy új előadását tekinthették meg a táncszeretők. A darabot Katona Zoltán koreografálta, mondhatni egy egészen új hangulatot teremtve a társulat otthonában. Olykor meghökkentő, merész zenei montázs, izgalmas táncjáték és elgondolkodtató történet jellemezte a darabot. „Tulajdonképpen én magam kerestem meg Kiss Jánost, kértem, hogy adjon egy lehetőséget arra, hogy a társulatával dolgozhassam. A Game az életciklust próbálja visszatükrözni, a megszületéstől egészen a halálig. Nekem nagyon fontos a család, talán ezért is lett éppen ez a témája a darabnak” – újságolta a Győr Plusznak a bemutató előtt a koreográfus. „Néha kicsit kelekótya vagyok, ami poénokban mutatkozik meg a színpadon. Remélem sikeres lesz a Game, és mindenki megtalálja benne a számára fontos gondolatiságot” – tette hozzá Katona Zoltán.
A X. Magyar Táncfesztivál a hét többi napján további szuperprodukciókkal várja a győri teátrumba, illetve a színház előtti térre, és a Széchenyi térre látogatókat.
A Győr+ Televízió pedig jövő hét szerdai, kulturális magazinjában részletesen tudósít majd a kavalkádról.
Csapucha Adrienn
Fotó: O. Jakócs Péter, Marcali Gábor