„Egyenlő feltételek mellett a fogyatékkal élők is ugyanannyi értéket képesek létrehozni, mint a többségi társadalom tagjai” - hangzott el az Újrafestett valóság című rendhagyó kiállítás megnyitóján a Rómer múzeum Magyar Ispita kiállítóterében szerdán.
A tárlat ugyanis tizenegy mozgássérült – szájjal, lábbal festő, illetve látható és kevésbé látható fogyatékossággal élő – alkotó, valamint hét ép művész és egy graffitisekből álló csapat műveit mutatja be. A művészeknek 2012-ben nyílt lehetőségük az együttalkotásra, egymást inspirálva és segítve a Magyar Nemzeti Galériában. A művekből aztán összeállt egy vándorkiállítás anyaga, ennek hatodik állomása városunk. Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti Egyesületének elnöke szerint a tárlat legfőbb célja, hogy új nézőpontból tekintsünk a mozgássérültek szerepére a társadalomban. Vagyis ne mint elszigetelt csoportra, hanem mint a közösség szerves és értékes tagjaira, akik képesek maradandót alkotni és önálló értéket teremteni.
Az alkotáshoz a festéket a Poli-Farbe festékgyár biztosította, melynek ügyvezető igazgatója, Szabó Antal hangsúlyozta, a kivételes kezdeményezést mindenki számára egyértelművé teszi, a mozgássérültek is teljes értékű tagjai a társadalomnak, az emberek különbözősége pedig érték, amely gazdagítja a világunkat.
Kalmár Zsuzsa képzőművész rámutatott, az alkotás sokak számára olyan lehetőség volt, amiről álmodni sem mert korábban és hozzátette, örülnek, hogy a művek mellett nem szerepel, sérült vagy ép készítette-e.
A kiállítást Rózsavölgyi László önkormányzati képviselő nyitotta meg, aki elmondta, fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a fogyatékkal élők kreativitására, a város számára pedig öröm és megtiszteltetés, hogy teret adhat a közvetíteni kívánt üzenetnek.
A művek december 7-ig tekinthetőek meg, ingyenesen.
Zoljánszky Alexandra
Fotó: Marcali Gábor