A négy, a hat és a nyolc évfolyamos gimnáziumokba jelentkező tanulóknak szombaton kell megírniuk a központi írásbeli felvételit magyarból és matematikából. Németh Tibor, a Kazinczy gimnázium igazgatója tájékoztatott a részletekről
Győrben csaknem minden érettségit adó intézmény megköveteli a központi felvételit.
Németh Tibort azt mondja, ma a középiskolába csaknem nehezebb bejutni, mint az egyetemre. Fontos a felvételiztetés, hogy objektíven lehessen eldönteni, ki felel meg a gimnáziumi képzésnek. A gond azzal van, hogy egy gyereknek egy adott időben kell jól szerepelni, mert itt javításra nincs lehetőség.
A felvételi nem könnyű, alkalmanként szokatlan feladatokat tartalmaz, és a nehezítő tényező, hogy azokat 45 perc alatt kell megírni.
A felvételi szombaton 10 órakor kezdődik abban az intézményben, ahol szeretné megírni a tanuló a vizsgát. A városban 24 iskolában van erre lehetőség. Az első dolgozat a magyar. Tíz feladatot kell megoldani, az utolsó fogalmazás írása, erre minimum 5-10 percet szánjon a tanuló. Negyed óra szünetet követően 11 órától kerül sor a matematika írásbelire, amely leginkább a kompetenciamérésekhez hasonló feladatsorokat tartalmaz, algebrai és mértani faladatokból áll.
Németh Tibor szerint tisztességes, célorientált felkészülés szükséges ahhoz, hogy a diák jó felvételit írjon. Meg kell tanulni a feladattípusok megoldási módszerét, amelyet a korábbi felvételik alapján lehet begyakorolni. A vizsgatesztek elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mérnek, hanem azokat az eszköztudás körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek.
A dolgozatokat az az iskola javítja ki, ahol a tanuló megírta azt. Legkésőbb február 5-ig kapnak értesítést az írásbeli eredményről a szülők. A kiértékelt dolgozatokat a szülők az iskola képviselőjének jelenlétében, meghatározott helyen és időben megtekinthetik, azokról másolatot készíthetnek és az értékelésre észrevételt tehetnek. Írásban a megtekintést követő első munkanapjának 16 óráig van erre lehetőség. Az igazgató javasolja, jól nézzék át a dolgozatokat, a kapott pontokat adják össze, mert adminisztrációs hiba is előfordulhat.
Aki szombaton, valamilyen oknál fogva nem tud részt venni az írásbeli vizsgán, az jelezze az intézménynek, a pótfelvételit január 22-én, 14 órától tartják.
A felvételi vizsga pontszámai és a tanulmányi eredmény tudatában február 13-ig lehet jelentkezni a középfokú intézményekbe. A tanuló annyi iskolát jelölhet meg, ahányat csak akar. Németh Tibor azt tanácsolja, első helyen azt az intézményt, azt a szakot jelölje meg a gyerek, amit a legjobban szeretne és a megjelöltek között legyen egy, ami teljesen reális.
Április 20-a környékén válik véglegessé a felvételi sorrend, az iskolák ekkor értesítik a szülőket a döntésről. A családoknak 15 nap áll rendelkezésükre fellebbezni.
A gimnáziumi képzés jövőjéről Németh Tibor véleménye az, hogy tudásalapú társadalomra mindig szükség lesz, amellett, hogy fontos a szakképzés. A gimnáziumoknak fontos szerepük van és a jövőben is az lesz, az egyetemekre készítik fel a fiatalokat. Az igazgató úgy tapasztalja, hogy a felsőoktatásban továbbtanuló diákok lényegesen biztonságosabban szereznek munkát és a mobilitásuk is nagyobb, mint társaiké.
Szerző: Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor