Pezsgős koccintás és zongoraszó – Gáti Oszkár Menházába minden jegy elkelt

Győr+
2015.05.05. 17:42

Temetőgondnokként fallal vettem magam körül, hogy minél kevésbé legyek kiszolgáltatottja a világ napi történéseinek, borzalmainak – mondta Gáti Oszkár, aki kedden a Menház Színpadot mutatta be, de beszélt a világ viselt dolgairól is.

A győri lakosság egy százalékára számít nézőként Gáti Oszkár művészeti vezető. Az exkluzív kamaraszínház vendégeit zongoraszó és pezsgő várja majd az előtérben. A fellépők egy része beszélget is a közönségével az előadás után. Haumann Péter például a Rába szálló sörözőjében várja nézőit a bemutatót követően.

 

 

Gáti szerint egyelőre szerény gázsit tud csak fizetni a főleg Kossuth-díjas művészeknek, de később jelképesen megvásárolhatóak lesznek a székek, örökbe lehet fogadni egy-egy előadást is. Tiszteletjegyet senkinek sem tudunk adni, jelentette ki.

 

 

A Menház a belső intim kapcsolatkeresésre alkalmas színház lesz – fogalmazta meg a teátrum lehetőségeit, szándékait, céljait.

A világgal továbbra sem elégedett a művész, aki úgy fogalmazott: elszenvedem a világ borzalmait. Szerinte nem is feltétlen alkalmas arra, hogy bármelyik színház elviselje őt.

 

 

Az volna a kudarc, ha nem jönne be a közönség, felelte egy kérdésre. Ettől viszont nem kell tartania. Már most minden jegy elkelt az előadásokra.


A Gáti Oszkárral korábban készült interjúnkat ITT olvashatják, cikkünkben megtalálják a fellépők névsorát is.

 

Egy kis történelem…

Villányi Tibor, a Győri Zsidó Hitközség elnökének szavai:

 

“1913-ban a prosperáló Győri Zsidó Hitközség közössége szegény és beteg tagjai javára egy menház és tápintézet építését határozta el. A 20. század világégéseiben megfogyatkozott győri zsidóság a menház épületét nem tudta megtartani, és hetven évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy nagyakaratú elődeink szándéka szerint ez az épület megint a közösség javát szolgálhassa. 2012-től a Kossuth utcai Menház újra a Győri Zsidó Hitközség tulajdona. A visszavásárláshoz erőt és támogatást adott az Öt Templom Fesztivál jelenléte, az a tudat, hogy ebben az utcában helye és feladata van minden, a kultúrák és vallások megismerését és párbeszédét szolgáló gondolatnak és kezdeményezésnek. Abban az évben, az Öt Templom Fesztivál műsorfüzetében örömmel tudósítottunk terveinkről, és nyitottuk meg az akkor még romos épületet, hogy a fesztivál és annak gondolatisága otthonra találhasson a falak között: „Száz év elteltével megnyílik az elhagyott épület ajtaja, hogy a jövőben menedéke lehessen az újvárosi hagyománynak, az itt élő különböző kulturális és vallási közösségek kézfogásának. Menháza a hitnek, a szeretetnek és a kölcsönös tiszteletnek.”

Nagy munka áll mögöttünk. A Holokauszt Emlékévben megnyíló pályázati források és Győr városának támogatásával felújított épület újra régi éke a szépülő Kossuth utcának, és falai között ismét kulturális, közösségi élet zajlik.

2014 nyarán megnyitottuk állandó Zsidó Helytörténeti Kiállításunkat, amely a fesztivál ideje alatt is látogatható. A fesztivál nyitónapján debütál a Menház Színpad, Gáti Oszkár művészeti vezetésével.

A jövőben is együtt gondolkodunk és dolgozunk az Öt Templom Fesztivált tíz éve megálmodó Karzat Színházzal, és megnyugvással és köszönettel érezzük az újvárosi keresztény gyülekezetek támogatását.

Ha kaphatnék tíz percet a sorstól, hogy találkozzam azokkal, akik ezt az épületet száz évvel ezelőtt felépítették, megmutatnám nekik, hogy a Kossuth utca 24. megújult homlokzatára újra felkerült a

MENHÁZ felirat.”

 

Fotó: Marcali Gábor