Pátkai Tivadar Radnóti-díjas költő több ezer pályamű közül Túl hetedhét égi tanyán című versével különdíjat nyer a Verssel a Holdra pályázaton.
A történet még az elmúlt év végén kezdődött. Egy fiatal és tehetséges fizikusokból, szakmérnökökből álló magyar űrkutató cégnek jó esélyei vannak, hogy valamikor a közeljövőben sikerüljön egy PULI névre hallgató holdjáró robotot felküldeni a szomszédunkba. A magáncég bízik a küldetés sikerességén, hiszen az amerikai földi teszteken Mauna Kea vulkánon az egyik legjobb eredményt érte el.
A tervezők a Kultúrpart nevű kulturális weblapon pályázatot hirdettek arra, hogy a magyarok verset, versrészletet küldhetnek be a pályázatra, amelyek közül a legjobbnak ítéltet a neves szakmai választja ki, amelyet a Puli magával visz a Holdra. Azóta megtörtént az értékelés és Weöres Sándor néhány sora találtatott a legméltóbbnak.
A kortárs költők saját verssel is indulhattak a versenyen. Sajátvers kategóriában a Győrött élő Pátkai Tivadar Radnóti-díjas költő a több ezer beérkezett pályamunka közül Túl hetedhét égi tanyán című versével, a megtisztelő Különdíjat nyerte el!
Különdíja feljogosította arra, hogy viselhesse az űkutató cég által adományozott díszes pólót, valamint vezetői jogosítványt szerezzen a robot, vagyis a PULI földi körülmények között történő vezetéséhez, irányításához. Pátkai Tivadar szerint a verset könnyebb volt megírni, mint a rendkívüli kombinációs készséggel irányítható Pulit visszavezetni a tecnológiai laboratóriumba.
F.G.
A Különdíjas vers:
Túl égi tanány
Túl hetedhét égi tanány,
sátrat vert a nagymamám.
Kerített kertet, idelátszik:
csillagbokrot egyel, mák virágzik.
Csibéi: csipogó űrszondák,
szór elébük fény-morzsát.
Estére mindég megöregszik,
Holdból való konty növekszik,
úgy ezüstlik,
úgy ezüstlik.