Rómer Flóris szobrának megkoszorúzásával kezdődött a pénteki, Múzeumok Világnapja rendezvény városunkban.
A Széchenyi téri koszorúzást követően az Apátúr-házban a Rómer Flóris Alapítvány nevében Grászli Bernadett múzeumigazgató és Németh Vilmos, alapítványi elnök a „Pro Museo – A Múzeumért” díjakat adta át. Az intézményi díj kategóriában a Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumot tüntették ki, a Káldi Károly rábapatonai fazekas által készített alkotást Tóth Konstantin igazgató vette át.
A magánszemélyeknek adható díjat Kottmayer Tibor szakkollégiumi programigazgató, egyetemi tanársegédnek kapta.
Rómer Flóris születésének kétszázadik évfordulója alkalmából különdíjat is kiadott az alapítvány, melyet a múzeum alapító-névadója és a bencés rend iránti tiszteletből a pannonhalmi Bencés Főapátság kapott. Az ezüst Rómer emlékérmet, melyet Csóka Zsuzsa éremművész tervezett, dr. Dejcsics Konrád atya vette át.
Csécs Teréz, a Rómer emlékév programjairól, eseményeiről számolt be. Elmondta, a polihisztorról készül egy komplex közgyűjteményi adatbázis, valamint a teljes életművének a bibliográfiája.
Csécs Teréz elmondta, az elsőként Győrben bemutatott vándorkiállítás Pozsonyba került, majd Veszprém után Nagyváradra megy, idén és a jövő év elejére is több hazai és külföldi helyszínen bemutatják, nagy az érdeklődés a tárlat iránt . Az UNESCO egyik idei témájának választotta Rómer Flórist, így a párizsi székházukban is bemutatkozik a Győrben készült tárlat
A Magyar Tudomány Napja alkalmából októberben a Nemzeti Múzeumban, majd Nagyváradon rendeznek konferenciát Rómer munkásságáról, a záró konferencia november 27-én. Győrben lesz. Számos kiadvány, újabb életrajzi kötet, és több más emlékdokumentum is készül idén a tudósról. A Magyar Posta emlékbélyeget bocsát ki Rómer Flórisról július 3-án, Tanai Csaba ötlete nyomán.
A Múzeumi világnap folytatásaként Nemesné Matus Zsanett, az Arrabona múzeumi évkönyv idei második számát mutatta be, majd Szalai Zsolt, a helytörténeti fotótár digitalizálásáról beszélt.
Szerző: Földvári Gabriella
Fotó: Tanai Csaba