Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere hivatalos Facebook-oldalán tette közzé a tervezett új kulturális városnegyed látványvideóját. Egy sokarcú, kulturális központú városrész megvalósításával páratlan lehetőségünk nyílik arra, hogy létrehozhassuk az élhető városok hazai mintáját – ez a kulcsmondat hangzik el a kisfilm elején.
Sokan látták a videót, milyen a visszhangja? – kérdeztük dr. Dézsi Csaba Andrást, Győr polgármesterét, aki közösségi oldalán nyilvánossá tette a videót.
Mindenki abból indul ki, hogy hosszú évtizedek óta ebek harmincadján van ez a terület, valamit tehát mindenképpen kezdeni kell vele – válaszolta a polgármester. – A visszhangok kifejezetten jók, csak azért kaptam kritikát, hogy a zöldfelületek aránya és szerepe nem érzékelhető kellőképpen a videóban. Pedig egy olyan korszerű, élhető városrészt terveztünk ide, amely Győr egész szerkezetét, lakóinak életminőségét átalakítja. Zöldterületekkel tarkított városrészt, egy olyan sziget kialakításával, mint amilyent száz éve a Radón hoztak létre. A folyók városában bekapcsoljuk a folyót a város életébe.
Mi történne akkor, ha továbbra sem nem nyúlnának hozzá ehhez a városrészhez?
Harminc éve ez a terület egy ipari mementó. Elképzelhető volna valamiféle gagyi ingatlanpiaci hasznosítása, voltak is ezirányú, kizárólag haszonelvű próbálkozások, ám ezek szerencsére sorra megbuktak. Ha továbbra is hagynánk, pusztulna ez a területet, konzerválódna a tarthatatlan helyzet, megmaradna a város szégyenfoltja. Pedig ez a Mosoni-Duna partján található, barnamezős terület nem különül el a belvárostól, szinte kínálja magát a méltó fejlesztésre.
A filmből kiderül, hogy milyen funkciók kaphatnak helyet az új városrészben, de próbáljuk meg szavakban is összegezni.
Új, építészeti szempontból is korszerű és funkciójukban is jól használható épületeket kapnak a város kulturális intézményei. Maradna egy jelentős rekreációs terület, ami a pihenésre, a feltöltődésre kifejezetten alkalmas. Nyilván nem zárkóznánk el attól sem, hogy itt esetleg irodák vagy lakóházak is épüljenek, de zsúfolt lakónegyedeket nem engedélyeznénk.
Hogyan jött ennek az új városnegyed kialakításának a gondolata?
Amikor polgármester lettem, fel kellett mérnem az aktuális helyzetet. Két nagyberuházás előtt álltunk. Az egyik az élményfürdő volt, amihez szintén lettek volna stratégiai változtatási javaslataim. Ám Simon Róbert Balázs képviselő úrral egyeztetve úgy döntöttem, maradjon az eredeti elképzelés, ne veszélyeztessük az új fürdő kialakításának lehetőségeit. Azóta ezek a munkák el is kezdődtek. A másik beruházás a színház felújításának a terve volt. Az oda tervezett parkolórendszer azonban olyan mértékben volt elrugaszkodott a valóságtól, hogy azt mondtam, gondoljuk át az egészet, abból a pénzből, amit a színházfelújításra szántunk, nem lehetne-e egy újat felépíteni. Így alakult ki végül ez az elképzelés. A régi színházat felajánlottam a filharmonikusoknak, akik közölték, pocsék az akusztikája. Az ifiház eltűnésével egy ifjúsági rendezvényközpont is hiányzik Győr városából. Így alakult ki a kulturális központ terve, amit aztán fokozatosan továbbgondoltunk, mára például egy közlekedési múzeum is szerepel az elképzelésekben.
A legutóbbi Kormányinfón az egyik média megkérdezte Gulyás Gergely minisztert, támogatják-e a győri tervet. Önök sugallták az érdeklődést?
Szerencsére mi nem közvetítők útján tárgyalunk a miniszter úrral, aki egyébként jól ismeri a terveket. Nem véletlen, hogy grandiózusnak és jövőbe mutatónak nevezte az elképzelést, amit a kormány a közeljövőben tárgyal.
Gondolom, több száz milliárd forintról van szó.
Valóban, ám a támogatás kiszámíthatóan ütemezhető, Bízom a kormány támogatásában. Jelenleg a finanszírozáshoz szükséges pénzügyi kalkulációk folynak, amit heteken belül az érintett minisztériumok elé fogok tárni.
A videó teljes egészében megtekinthető dr. Dézsi Csaba András Facebook-oldalán.