Beköszöntött a tél, a hőmérő higanyszála már ritkán kúszik fagypont fölé éjszaka. A meleg lakás komfortérzete nem minden kutyának adatik meg, a kint tartott ebek esetében nagy veszélyeket rejt magában a hideg, zord időjárás. A cikkünkből kiderül mikre kell figyelni, ha a kedvencünk kinti kutyaként éli az életét.
Nem minden kutyát lehet kint tartani!
Az első és legfontosabb az utánajárás, hogy kedvencünk a fajtáját tekintve alkalmas -e arra, hogy kizárólag kinti kutyaként élje az életét. Ennek a legegyszerűbb módja az, főleg ha keverék a kutyus, hogy a termetét és a szőre minőségét vesszük figyelembe. Tilos kint tartani kistestű kutyát, akkor is ha hosszú szőrrel van megáldva, mivel termetéből adódóan sokkal közelebb van a talajhoz, így könnyebben hűl ki a teste. Kölyökkutyát fokozatosan szoktassuk hozzá a kintléthez, mivel a hőháztartásuk még nem működik olyan szinten, mint egy növendék, vagy felnőtt kutyának. Nagytestű ebeknél figyeljünk arra, hogy rövidszőrű, aljszőr nélküli egyedet szintén nem ajánlatos kizárólag a kertben tartani.
Lehetőleg ne tartsuk láncon a kedvencünket a hidegben, mivel a betekeredés veszélye miatt nem tud fagymentes zugot találni magának, és megfagyhat.
A nagytestű, aljszőrrel rendelkező fajták jól bírják a hideget, de minden esetben biztosítani kell nekik a fagymentes, szélvédett helyet. A legalkalmasabb erre a szigetelt kutyaház, vagy a garázsba, pincébe beengedni a kedvencünket, ha a hőmérséklet már a fagyponthoz közelít.
Milyen a jó kutyaház?
Házilag is tökéletesen szigetelt kutyaházat tudunk biztosítani a kedvencünknek, ahová be tud húzódni a hideg elől. Az eból ne legyen talajszinten, akár téglával, betonnal emeljük meg a házikót, valamint minden oldalról hiánytalanul védjük körbe a szél elől. A legjobb a fa anyagból készült, az időjárás viszontagságainak ez áll ellen a legjobban.
A ház a kutya méretéhez igazodjon, mivel a saját testhőjével, és leheletével “fűti” be. Figyeljünk az ajtó méretére is, hogy kényelmesen tudjon közlekedni ki és be rajta, valamint a bejárat szigetelve legyen erre alkalmas anyaggal, például hőfóliával.
Sajnos elterjedt a mai napig, hogy pokróccal, pléddel bélelik ki a kutyaház belsejét. Ez egyenes út az eb meghűléséhez, hiszen a rongyok, plédek átáznak és a nedves közeg beteggé teszi a kedvencünket. A legjobb megoldás a szalma, hőszigetelése és szárazsága miatt a kutyák szívesen feküdnek bele, és a veszélye sincs meg, hogy szétrágja unalmában.
Ha a tökéletes kutyaház kész van, már csak az elhelyezkedésére kell odafigyelnünk. Házőrző lévén, az éber eb a kertkaput, illetve a bejárati ajtót szeretné szemmel tartani, így biztosítsuk ezt neki.
Figyeljünk az étkezésére jobban!
A kint tartott kutyák alkalmazkodnak a hideg időjáráshoz, az aljszőrük vastagabb lesz, ellentétben a lakásban tartott társaikkal szemben. Ám ha ezt nem fésüljük ki rendszeresen akkor becsomósodva elveszti a védelmi funkcióját. Az étkezés szempontjából már az ősz végi hónapokban felkészíthetjük a kutyánkat a téli hónapokra, ha minimálisan zsírdúsabb, valamint kicsivel nagyobb mennyiségű ételt biztosítunk nekik, hogy elraktározzák zsír formájában. Viszont a fokozott energiabevitelt nem szabad túlzásba vinni, könnyen elhízáshoz vezethet ami télen is káros! Ivóvizükre mindig figyeljünk oda, hogy ne fagyjon be, mert az eb ilyenkor a hóval csillapítja a szomját, ami torokgyulladáshoz és gyomorproblémákhoz vezethet.
Ha az ember kutyát vesz magához, ne kerti díszként tekintsen rá. Figyeljen az apró jelekre télen is, hogy a kedvence jól érzi -e magát a szabad ég alatt. Ha az eb reszket, hidegek a mancsai és a fülei, lelassul, és folyton behúzódna valahová, akkor bizonyára fázik, ami egy kutya esetében is veszélyekkel jár. Előzzük meg a bajt azzal, hogy az évnek ebben a szakaszában jobban vigyázunk rájuk.