Fegyvernemi napot tartottak december 3-án a MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred laktanyájában, védőszentjük, Szent Borbála ünnepén. Ahogy az már ilyenkor lenni szokott, volt ünnepélyes ezredsorakozó, tüzéravatás, elismerések átadása is.
Fennállásának 71. évfordulóját ünnepelte áprilisban a MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, amely egy rendkívül dolgos, szakmai kihívásokban és nem várt feladatokban egyaránt bővelkedő évet tudhat maga mögött. A győri katonáknak számos esetben kellett bizonyítaniuk szakmai felkészültségüket, melyek közül kiemelkedett, hogy a Magyar Honvédség NATO részére felajánlott közepes lövészdandárának Mistral légvédelmi rakéta alegysége sikeresen teljesítette az értékeléssel és minősítéssel járó nemzeti harcászati képességellenőrzést.
Ilyen előjelekkel vághattak tehát neki az ünnepségnek a győri honvédek, a fegyvernemi napot pedig számos meghívott vendég tisztelte meg jelenlétével: a honvédség és a társszervek tisztjei mellett jelen voltak Kara Ákos és Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselők és Szeles Szabolcs győri alpolgármester is.
A tüzérek védőszentje a 3. században élt Szent Borbála a bányászok, kohászok, tűzszerészek, ágyú- és harangöntők védőszentje is. Vértanú a keresztény kultúrában, továbbá a tizennégy segítőszent egyike. Mivel legendája a villámlással kötődik össze, kultusza különösen az olyan szakmákkal forrt egybe, amelyek robbanással, vagy tűzzel állnak valamilyen kapcsolatban.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romolusz a Magyar Honvédség parancsnoka levélben szólt a győri katonákhoz, amelyben kiemelték kiváló munkájukat, rátermettségüket és köszönetet mondtak a minden helyzetben való helytállásukért. Egyben kitértek a Magyar Honvédségben végbemenő haderőfejlesztésre is, amely a győri alakulatot is érinti.
Könczöl Ferenc ezredes, a MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnoka az övéihez szólva elmondta: mindannyiuknak köszöni a 2021-es évben végzett munkáját, amely az előírt feladatok mellett nem várt nehézségeket is hozott.
A Rába-parti város alakulata az alaprendeltetéséből adódó feladatai ellátása mellett aktívan kivette és kiveszi a részét a migrációs válsághelyzet, illetve az egészségügyi veszélyhelyzet kezeléséből is. Déli határaink mentén az ezred honvédei immár hat esztendeje őrzik az Ideiglenes Biztonsági Határzárat, de a lakosság biztonságérzetének növelése céljából már lassan két éve folytatnak jelenlétfokozó járőrtevékenységet is.
A győri katonák korábban számos létfontosságú magyar vállalat honvédelmi irányító törzsében, illetve kórházak vezetésében is igyekeztek segíteni a zavartalan működés fenntartását, és mindezeken túl Győr-Moson-Sopron, valamint Vas megye területén erősítették a határvédelmet.
Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái természetesen társadalmi szerepvállalásukból adódó kötelezettségeiknek sem mulasztottak el eleget tenni, így a nemzeti ünnepeken és egyéb megemlékezéseken való aktív részvételen túl ismét megrendezte nagysikerű Nyílt Napját, valamint a sokak által várt Nyugállományú Légvédelmi Tisztek és Altisztek Országos Találkozóját.
Fontos esemény volt, amikor egy ünnepség keretében a likócsi laktanya felvette – a Győr várát a töröktől visszaszerző hadvezér – Pálffy Miklós nevét.
Az „arrabonások” kimelt figyelmet fordítanak a fiatal generációk megszólítására is. Az ezred honvédei rendszeresen tartottak tájékoztató előadásokat Győr-Moson-Sopron megye középiskoláiban, illetve amikor az egészségügyi veszélyhelyzet nem korlátozta a lehetőségeket laktanyai pályaorientációs napokon várták a pályaválasztás előtt állókat.
A honvédelem ügye iránt elkötelezett leendő katonáknak négy alkalommal alapkiképzést is tartott az ezred, de az Acélkocka Altisztképéző Rendszer légvédelmi rakéta- és tüzér altiszti szakmai tanfolyamát is biztosította, akárcsak a tisztjelöltek csapatgyakorlatát.
Előreláthatóan a jövő év is bővelkedni fog feladatokban, hiszen az már most tudható, hogy a Magyar Honvédség NATO részére felajánlott közepes lövészdandár Mistral légvédelmi rakéta alegységére egy NATO szintű harcászati képességellenőrzés vár, de a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében érkező haditechnikai eszközök rendszerbe állításához is folytatni kell a már megkezdett nyelvi és szakmai képzéseket.
Ezek azonban a jövő tervei, a győri katonák ma ünnepeltek. A jeles esemény fénypontja az elöljáró beszédét követő, tréfás tüzéravatás, mely során frissen végzett tisztek, és altisztek tesznek esküt, fogadván, hogy egész életüket a légvédelmi rakéta fegyvernem szolgálatának rendelik alá. A tűzérpálinka elfogyasztása után pedig repültek a stampedlik, szerencsére évről-évre egyre többen törhetik a pohárkészletet…
Örömteli, hogy évről-évre egyre több tüzér teszi le az esküt, amely nem csak a győri alakulat, hanem a Magyar Honvédség egyre növekvő népszerűségét is mutatja. A haderőfejlesztés során arra is nagy figyelmet fordítanak, hogy egy egyre több fiatalnak legyen vonzó az egyenruhás hivatás, s egyre többen válasszák hivatásuknak a katonaságot. A honvédjelöltek alapkiképzése – ahogy már fentebb is írtuk – Győrben is zajlik, december 16-án például ismét esküt tesznek a jelenleg is a kiképzőik keze alatt formálódó leendő katonák, akik majd esküjük után a választott alakulataiknál állnak szolgálatba.
Legyen szó kiképzésről vagy akár egy életen át tartó szövetségről a légvédelmi rakétaezreddel, a győri alakulatnak, a győri katonának jó híre van, elismert szakemberek szolgálják a skarlátpiros barettben a hazát. Álljon előttük bármilyen jellegű kihívás, képesek az összehangolt és szakszerű feladat végrehajtásra. Szent Borbála oltalma pedig kíséri őket útjuk során…
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid, Havassy Anna Katalin