Használt autót vennék, de… 3. rész
Kis hazánkban két dologhoz ért mindenki rettenetesen: a futballhoz és az autókhoz. Talán cseppet sem váratlan, de a cikksorozatban nem a futballal foglalkozunk. Ha autót vesz, minimális elvárás, hogy élete legnagyobb üzletét kösse meg. Hisz a szomszéd, a sógor, a kolléga mind fél millával ár alatt vette a garantáltan kevés kilométeres, szalonállapotú, 10 éves, fehér, dízel kombiját, természetesen magánszemélytől.
A használtautó-vásárlás autós szakemberek, kereskedők számára is nehéz feladat, pedig ők ebből szeretnének megélni: olcsón venni, tisztes haszonnal eladni. Könnyű elképzelnünk, hogy egy laikus számára mennyire ingoványos talaj ez, hisz úgy érzi, körülötte mindenki kifogja az aranyhalat, csak ő menthetetlenül lúzer. Nyugodjanak meg, nem így van.
A kereskedő nem csaló, csak kereskedő
A magyar folklórban az autókereskedő megfogalmazásra rögtön előugrik egy sztereotípia: borotvált fej, susogós mackó, izzadt hónaljú trikó és fuksz. Higgyék el, ezen már rég túl vagyunk. Azt a vad kapitalista piacot már rég lerabolták az említett arcok. Bár az igazságszolgáltatás malmai nagyon lassan őrölnek, de ezek a piaci szereplők jórészt eltűntek. Jót tett ennek a 2008-as válság is, hisz nem érte meg az üzletággal foglalkozni. A korábbi „3-4 kilós” üzletek a múlté, maradt a piac azokra, akik megelégszenek a tisztes haszonnal, vagy szimplán vesztesek (nézőpont kérdése), illetve a márkakereskedőkre meg a magánzókra, akik kihasználva az osztrák határ közelségét, pár száz euro befektetésével próbálnak öreg autókkal kereskedni (no meg persze az ÁFA-csalókra, ami meg egy újabb terjedelmes cikk témájául szolgálhatna).
A FOME (Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete) brosúrája egyértelműen fogalmaz: „Sokkal előnyösebb a fogyasztó számára, ha az autót kereskedőtől vásárolja”. A hazai jogszabályok fogyasztói szerződés esetén egy év szavatosságot biztosítanak minden használt gépjárműre. Fogyasztói szerződés magánszemély és kereskedő cég közt jön létre. Magánszemély és magánszemély közt nem.
Természetesen a jogszabály szerint az autó használtsági fokából eredő hibákért nem felelhet a kereskedő, de olyan esetben, amikor a később jelentkező hiba oka már az adásvétel pillanatában fennállt a gépkocsiban, ebben az esetben a kereskedőnek helyt kell állnia.
Ez az egyik legfontosabb előnye a kereskedőtől vásárlásnak, hisz magánszeméllyel szemben szinte semmi lehetőség nincs reklamációra. Tehát a fő tanulság: magánszemélytől vásárolt autóval tudnak a leginkább átverni, hisz ő eladóként laikus, nem is tudta, hogy rossz az autó, és tőle nem is várja el a jogszabály, hogy értsen hozzá.
Rengetegen vannak, akik előítélettel élnek az autókereskedőkkel szemben, csupán azért, mert haszna van az eladáson. Ráadásul munka nélkül kaszál százezreket. Ezt felejtsük el vagy épp jusson eszünkbe, amikor egy plazában shoppingolunk: ott is csupa kereskedőt találunk, és egy pillanatig sem jut eszünkbe, hogy munka nélkül kaszálnak nagy pénzeket.
Miért nem számolgatunk akkor, amikor leballagunk a kisboltba, és megvesszük a 35 Ft-os zsemlét, amit a pék amúgy 25 Ft-ért ad? Tényleg csak a használatautó-kereskedő az, aki érdemtelenül jut haszonhoz, ha befekteti a pénzét egy kiszámíthatatlan és kockázatos üzletbe, és a végén, ha szerencséje van, nyer az üzleten? Mindehhez vállalja a törvény által előírt szavatosságot, fenntartja telephelyét, lemossa, fényképezi, majd hirdeti az autóit az interneten. Ha lemerült az akku, feltölti, ha érdeklődő érkezik, próbaútra megy. Telephely-biztosítást és próbarendszámot fizet, külön-külön évi 300.000 forint közeli értékben. Tényleg tisztességtelen kereskedői magatartás ez, például egy boltoshoz képest?
Nem, csak a nagyságrend miatt senki sem érzi fontosnak, hogy megtévessze a szomszédját, amikor hazafelé összetalálkoznak a cekkerben 10 db zsemlével. „Mennyiért vette a zsemlét, kedves? 35 Ft-ért? Én tudtam volna 25-ért közvetlenül a péktől, ÁFA nélkül.”
Persze mindaz, amit eddig olvastak, csak a tisztességes kereskedőre áll. Válasszák meg gondosan, kibe helyezik a bizalmukat, erre vonatkozóan nehezen tudunk biztos receptet ajánlani.
Az első részt ITT olvashatják, a másodikat pedig ITT.
Szerző: Szabó Gábor
(X)
CarMen Autó
Győr, Nádor tér 1.
+36-70/335-5335, +36-70/427-6000
www.carmenauto.hu