Az év utolsó napjain egy kis múltidézésre csábítjuk olvasóinkat. Visszatekintünk arra, milyen esztendőt hagy maga mögött Győr, mely 2021-ben ünnepelte királyi várossá válásának 750. évfordulóját. Egy történelmi város, mely a nehéz járványidőszakban is igyekezett fejlődni, gyarapodni, és mellette színes programokat biztosítani lakóinak és vendégeinek. Lássuk, hogy telt az október és a november Győrben...
Nehéz, de érdekes éven van túl Győr. Egyszerre ünnepeltük a várossá válás 750 éves jubileumát, miközben a világban tovább tombolt a koronavírus-járvány. Az évre visszaemlékező cikksorozatunkkal idézzük fel a születésnapi év legfontosabb eseményeit.
Október
Ebben a hónapban nyílt meg az azóta is töretlen népszerűségnek örvendő Munkácsy-kiállítás.
Ügyességi versenyt is rendeztek ebben a hónapban az Arrabona EGTC (magyarul: európai területi együttműködési csoportosulás) keretein belül.
Tovább folytatódott a 750-es érme osztása is, októberben az első hétvégi átadásokra is sor került.
Bemutatták továbbá a “Találd meg Győrt!” és “Építsd meg Győrt!” címmel készült két mobilalkalmazást, melyek a 10-18 éves korosztály számára, játékos formában dolgozzák fel a város helytörténetét.
Születésnapot is ünnepeltünk, méghozzá az Árkádét. A kedvelt bevásárlóközpont fotókiállítással emlékezett megnyitásának 15. évfordulójára.
Az egyedülálló harangjátékot biztosító kisharangok után pedig októberben végre helyére került a Városháza Tűzharangja is.
Mindezek mellett Dr. Dézsi Csaba András polgármester vezetésével Győr eddig ,,rejtett titkait” is megismerhették az érdeklődők.
November
Az idei novembert akár a kultúra hónapjának is nevezhetnénk.
A hónap elején például a 70. születésnapját ünneplő Bögi Tamás fotóiból és Bán Tímea mandaláiból nyílt kiállítás a Marcal étteremben.
Győr város 750 éves évfordulója alkalmából a Széchenyi Open Art Night szervezői a Győr+ Médiával összefogva rajz- és festménypályázatot hirdetett. A pályázatra olyan alkotásokat, szabadkézi rajzokat, digitális képeket, vagy akár festményeket vártak, amelyek “azt mutatják meg, milyen lesz a karácsonyi ünnep idén Győrben, illetve, hogy vajon milyen lesz a jövőben, 750 év múlva.”
Ajándékot is kapott a 750 éves Győr. Udvary Pál (1900-1987) a Templomba menve című festményét ajándékozta a városnak a Magyar Örökség Hazatérése Alapítvány vezetője Dubitskiy Dimitry.
Újabb hiánypótló kötet született továbbá Győr királyi várossá nyilvánításnak 750. évfordulója alkalmából. Az Iparváros című könyv 300 oldalon át, 300 fotóval illusztrálva mutatja be a város fejlődését a kézművesipartól napjaink autógyártásáig.
Zajlott mindeközben a Győr 750 vetélkedő is. Az utolsó, mindent eldöntő forduló előtt a verseny igazán kiegyenlítetté vált, ötből három csapat fej-fej mellett, azonos pontszámmal indul neki a döntőnek.
Ugyancsak ebben a hónapban jelent meg a Győr vára című gyönyörű kötet, amely a győri vár történetét a középkortól a 17. századig.
November végén pedig egy izgalmas rekordkísérlet kezdődött, melyen a főszerepet a vállalkozó kedvű jelentkezők és egy különleges sporteszköz, az ergométer kapta.
Cikksorozatunk további részei: